Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Wednesday August 12th 2020

Grali dla Pawła

W pierwszą rocznicę śmierci łódzkiego poety, gitarzysty, wokalisty i kompozytora, Pawła Ciesielskiego, Fundacja im. Stanisława Pomian-Srzednickiego – mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa – zaprosiła do swej siedziby grono przyjaciół zmarłego artysty na wieczór pt. Zagraj dla Pawła.

 W spotkaniu wzięło udział około dwadzieściorga reprezentantów środowisk artystycznych i literackich – piosenkarzy, instrumentalistów, aktorów, poetów. Całość transmitowana była przez internet.

Paweł mimo wszystko wciąż jest z nami, czujemy jego obecność – stwierdziła prowadząca spotkanie Agnieszka Battelli, piosenkarka i poetka, która z Pawłem Ciesielskim niejednokrotnie wspólnie występowała. Wspominała, jak do tej współpracy doszło i jak potem ona przebiegała. Zarówno w jej wspomnieniu, jak i w dość licznych opowieściach innych osób nakreślana została sylwetka artysty w kontekście pracy a także bardziej prywatnych, życiowych sytuacji. Wypowiadano niejednokrotnie takie, charakteryzujące go, określenia, jak skromny, przyjacielski, zdolny, perfekcyjny w działaniu.

Wybrane wiersze Ciesielskiego (m.in. z almanachów grupy poetyckiej Motyl) czytali Katarzyna Maj, Grażyna Śniadkiewicz i Jerzy Hojnowski. Z bardzo daleka idę/ i nogi już tak schodziłem/ z niejednej już rzeki piłem/ a dokąd doszedłem? – pisał Ciesielski w wierszu Droga. Stwierdzić dziś można, że swym życiowym traktem zaszedł daleko, o czym świadczy jego poetycki i muzyczny dorobek, choć czasu na wiele rzeczy zapewne nie starczyło, by nawiązać do tytułu innego z wierszy a zarazem tytułu drugiej płyty z jego tekstami i muzyką, nagranej z zespołem H’ernest (Tak mało czasu…). Odnoszące się do różnych aspektów egzystencji poetyckie teksty Pawła cechuje naturalność użytych środków, wyczuwalne są zarazem rytmika i melodyjność. Utrzymane w różnych nastrojach piosenki odznaczają się z kolei niebanalnymi rozwiązaniami melodycznymi i harmonicznymi. Autor śpiewał je w bezpretensjonalny, miły dla ucha, sposób (dobrze, że pozostały nagrania). Niektórzy podczas spotkania zadedykowali wspominanemu przyjacielowi własne utwory literackie i muzyczne (np. Małgorzata Skwarek-Gałęska, Ryszard Krauze), natomiast wielce interesujący okazał się m.in. występ cenionego duetu wokalistki Katarzyny Włastowskiej i jej męża, gitarzysty, Ryszarda, którzy dokonali pośmiertnego prawykonania refleksyjnej piosenki Ciesielskiego Na przystanku.

Piszący te słowa stosunkowo krótko znał osobiście przedwcześnie zmarłego artystę, choć przed zawarciem bezpośredniej znajomości była niejednokrotnie okazja do posłuchania jego występów w różnych placówkach kulturalnych, jak i kościołach. Ta znajomość okazała się wszakże bardzo inspirująca.

More from category

Wiersze broniące wartości

Łódzkie Wydawnictwo Primum Verbum opublikowało ostatnio tomik poetycki Aliny Makowskiej pt. Od(blaski) i od(cienie). [Read More]

Z poezją „do ludzi”

Rozmowa z Witoldem Smętkiewiczem, poetą i animatorem kultury Janusz Janyst: – Jaka tematyka jest dla Pana jako [Read More]

Antologia Smoleńska II

W 10. rocznicę katastrofy polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem Stowarzyszenie Solidarni 2010 wydało [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives