Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Wednesday August 12th 2020

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy ul. Namiotowej. Można tam wysłuchać prelekcji, kameralnych koncertów, uczestniczyć w spotkaniach dyskusyjnych o tematyce literackiej, historycznej i politycznej, obejrzeć wystawy plastyczne. Inicjatorami przedsięwzięcia są Agnieszka Battelli i Andrzej Korytkowski.

Stanisław Pomian-Srzednicki, działający w początkach II Rzeczpospolitej (zmarł w roku 1925) jest legendą polskiego sądownictwa. Jak niejednokrotnie pisano, odbudował je po latach niewoli, był też pierwszym prezesem Sądu Najwyższego.

Utworzona w styczniu 2016 roku fundacja jego imienia postawiła sobie za cel propagowanie tożsamości obywatelskiej w nawiązaniu do myśli zawartych w jego pamiętnikach (udostępnionych przez pra-prawnuczkę patrona, Agnieszkę Battelli). Fundacja angażuje się we współorganizowanie w Łodzi, i nie tylko, akcji patriotycznych, np. z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą czy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Natomiast w ośrodku „U Srzednickiego”, który rozpoczął działalność niespełna rok temu i który dysponuje dobrze wyposażoną salką koncertowo-widowiskową, urządzane są imprezy dla przybyłych w to miejsce widzów i słuchaczy. Agnieszka Battelli mówi, że realizując ów nowy projekt wraz z mężem, Andrzejem Korytkowskim (prezesem Zarządu Fundacji), spełnia swoje marzenia.

Od czerwca ubiegłego roku działo się przy ul. Namiotowej niemało. Otwierano m.in. wystawy plastyczne Wiesława Karolaka, Piotra Krauze, Zdzisława Słoniny, Zdzisława Muchowicza. Swą poetycką twórczość prezentowali kolejno Daniela Zajączkowska, Krzysztof Grzelak, Magdalena Cybulska. Recitale piosenkarskie dały Agnieszka Battelli (w ramach programu A to bal) oraz ostatnio – wykonująca piosenki Bułata Okudżawy – Anna Cymerman, której akompaniował mąż Ryszard. Dwa spektakle dla dzieci (Zaczarowana łąka i Kto tu mieszka?) zaprezentował Teatrzyk Lalkowy Przed Kurtynką Aleksandry Gałaj i Katarzyny Maj. Raz w miesiącu odbywają się spotkania dyskusyjne. W jednym z nich wziął nie tak dawno udział Marek Ludwikiewicz, opowiadający o swych bezpośrednich kontaktach w USA z Ryszardem Kuklińskim.

Plany na najbliższe miesiące są bogate, dotyczą zresztą również edukacji. Fundacja zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na mające charakter warsztatowy zajęcia indywidualne i grupowe z zakresu muzyki, teatru, estrady, literatury.

Next Topic:

More from category

Z poezją „do ludzi”

Rozmowa z Witoldem Smętkiewiczem, poetą i animatorem kultury Janusz Janyst: – Jaka tematyka jest dla Pana jako [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Pseudobalet w filharmonii

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła niedawno na przygotowany wspólnie z Akademią Muzyczną im. [Read More]

Kulawa edukacja

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła ostatnio młodych słuchaczy na przedpołudniowy koncert [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives