Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday September 23rd 2019

Pamięć o historii

Po raz kolejny zorganizowane zostały w Jeżowie uroczyste obchody rocznicowe związane z bitwą rozegraną nieopodal tej miejscowości w pierwszych dniach II wojny światowej. W tym roku była to okrągła, 80. rocznica.

 Jeżów to jedna z najstarszych miejscowości na Zachodnim Mazowszu. W ciągu wieków działo się tu niemało, ale jednym z najważniejszych faktów historycznych jest bitwa, jaka stoczona została 9. września 1939 roku. Było to największe i najbardziej krwawe starcie z hitlerowskim najeźdźcą 30. Poleskiej Dywizji Piechoty. Siły polskie obejmowały wówczas sześć batalionów piechoty i dwa dywizjony artylerii. Doszło m.in. do walki na bagnety. Oddziały Wehrmachtu poniosły dotkliwe straty, lecz wspierane pojazdami pancernymi oraz Luftwaffe zmusiły Polaków do wycofania się. Na cmentarzu wojennym w Jeżowie zostało pochowanych 248 naszych żołnierzy.

W Jeżowie pamięta się o bohaterskich obrońcach Ojczyzny. Corocznie odbywają się tu rocznicowe obchody. Uroczystości związane z 80. rocznicą bitewnych zmagań zorganizowały wspólnie miejscowy Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów Września 1939 roku oraz Gmina. 9. września mieszkańcy – wśród nich reprezentanci władz gminnych, policji, straży pożarnej, pedagodzy, młodzież szkolna, ale także zaproszeni goście z innych ośrodków, przemaszerowali ulicami na cmentarz wojskowy, gdzie uczestniczono w apelu poległych i wysłuchano żarliwych, kompetentnych przemówień dyrektor szkoły, Sylwii Kotowskiej, i wójta Gminy Jeżów, Mariusza Guzickiego. Następnie wszyscy udali się do kościoła parafialnego p.w. św. Józefa. Świątynia przewidziana została jako miejsce prezentacji uczniowskiego programu poetycko-muzycznego o tematyce patriotycznej. Zarówno recytacje, jak wykonanie piosenek wojskowych zostały przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli starannie przygotowane, widać było ogromne zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Po części artystycznej rozpoczęła się Msza św. Uświetniła ją gra miejscowej orkiestry dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej – znakomicie brzmiącego zespołu o długiej już tradycji.

I tym  razem bitwa pod Jeżowem została więc godnie upamiętniona. Można stwierdzić, że lokalna społeczność kształtuje i wzmacnia w oparciu o pamięć historyczną swą tożsamość, a dotyczy to w dużym zakresie młodego pokolenia.

Previous Topic:

More from category

Panie z bojowego szlaku

Na rynku czytelniczym pojawiła się, wydana nakładem warszawskiej oficyny Zona Zero, książka Agnieszki [Read More]

Łódź w piosence

W czerwcu sala koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów przy ul. Żubardzkiej była miejscem [Read More]

Łódź jest moją miłością

Z Urszulą Kowalską – poetką, publicystką, animatorką kultury, rozmawia Janusz Janyst – Ma Pani opinię [Read More]

Pełnię posługę jako organistka

Rozmowa z Agnieszką Dobroń – organistką i klawesynistką JANUSZ JANYST: – Czy funkcję organistki, którą [Read More]

Interesting Sites

    Archives