Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Saturday August 15th 2020

Śpiewająca lekarka

Rozmowa z  dr Wandą RYBAK –  łódzkim  lekarzem rodzinnym i pediatrą

JANUSZ JANYST – Pani doktor nie tylko leczy, lecz ostatnio także tworzy poezję, komponuje, aranżuje, śpiewa. Kiedy narodziła się pasja artystyczna?

WANDA RYBAK– Jako dziecko uczyłam się gry na fortepianie, później miałam też lekcje emisji głosu i poszerzałam wiedzę z zakresu teorii muzyki. Jednak życie spowodowało, że przez długi czas zajmowałam się wyłącznie pracą zawodową, dziećmi i domem. I dopiero kilka lat temu zajęłam się czynnie poezją. Pisałam nieraz kilka wierszy dziennie, niektóre z nich zostały docenione na konkursach literackich. Ale od około trzech lat tworzę głównie piosenki, które śpiewam.

Jest Pani autorką nie tylko tekstów…

Piszę także muzykę, to znaczy melodię wraz z harmonią, a w ostatnim etapie opracowuję aranżację. Zazwyczaj jednocześnie powstaje tekst i muzyka, co w moim przekonaniu sprzyja zintegrowaniu elementów. Czasem piosenka „rodzi się” w ciągu pół godziny, innym razem zapisuję na dyktafonie tylko motyw dźwiękowy lub frazę i po jakimś czasie wracam do niej. Bywa, że mam w głowie jakieś słowne sformułowanie, ciekawe zdanie, które mają szanse zaistnieć później w piosence. Generalnie zapisuję to, co podpowiada mi wyobraźnia.

Jaka jest tematyka Pani piosenek?

Różnorodna, nie ma tematu dominującego. Skomponowałam około siedemdziesięciu piosenek, wiele jest nostalgicznych, refleksyjnych. Dąb opowiada o posadzonym przez pradziadka drzewie, które było ściśle związane z życiem rodziny, znało wszystkie rodzinne tajemnice, tworzyło tło spotkań, aż nagle zostało ścięte. W jednym z utworów poruszam trudny temat decyzji o emigracji i przedstawiam argumenty, dlaczego warto jednak pozostać w kraju. W Sztucznej inteligencji odnoszę się do zagrożeń, jakie mogą się z nią wiązać. Oczywiście, napisałam sporo piosenek o miłości Jedna z nich mówi o tym, że czasem dopiero w bardzo dojrzałym wieku możemy spotkać prawdziwą, szczęśliwą miłość. Do nastroju piosenki dopasowuję aranżację, wybieram odpowiednie instrumenty.

Gdzie, jako osoba śpiewająca, prezentuje Pani swój dorobek?

Śpiewam nie tylko dla rodziny i grona przyjaciół. Związana jestem z kilkoma grupami literackimi, m.in. Centauro, co dwa tygodnie uczestniczę w spotkaniach Stowarzyszenia Osób z Talentem przy ul. Rewolucji 78/90. Występowałam z kabaretem Wacław i Jego Ferajna w Domu Kultury Łódź Górna, można mnie czasem usłyszeć w radiu internetowym (Bunt).

Na wieczorze autorskim w Klubie Lekarza przy ul. Czerwonej Pani piosenki wykonywały też, poza Panią, Sylwia Strugińska-Wochowska i Kinga Rutkowska.

Nie mając doświadczenia estradowego, bojąc się tremy, zaprosiłam wówczas do współudziału profesjonalistki. Ich występ bardzo wzbogacił wieczór. Ale na płycie, którą zamierzam w tym roku wydać i na którą wybrałam kilkanaście piosenek, będę śpiewać sama.

Zapewne praca lekarza rodzinnego, którą wykonuje pani w przychodni przy ul. Milionowej w Łodzi, nie daje zbyt wiele czasu na muzykę?

Praca wypełnia cały tydzień. Wspomnę, że po studiach uzyskałam dwa stopnie specjalizacji z pediatrii a później jeszcze z medycyny rodzinnej. Wciąż się dokształcam. W domu czytam literaturę fachową. Biorę udział w szkoleniach i konferencjach naukowych.

Z takim doświadczeniem leczy więc Pani śpiewająco…

… a muzyka pozostaje moją pasją i wspaniałą odskocznią

„Łódzkie.pl”. 2/2019

Previous Topic:

More from category

Grali dla Pawła

W pierwszą rocznicę śmierci łódzkiego poety, gitarzysty, wokalisty i kompozytora, Pawła Ciesielskiego, Fundacja [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Pseudobalet w filharmonii

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła niedawno na przygotowany wspólnie z Akademią Muzyczną im. [Read More]

Kulawa edukacja

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła ostatnio młodych słuchaczy na przedpołudniowy koncert [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives