Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday September 23rd 2019

Oleje Biernackiego

W łódzkiej Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113 można było oglądać wystawę najnowszych obrazów Andrzeja Biernackiego, zatytułowaną Anatomia dla plastyków.

Autor studiował malarstwo w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której był następnie wykładowcą. Zajmuje się też rysunkiem, rzeźbą, jest właścicielem Galerii Browarna w Łowiczu, promującej sztukę współczesną. Para się krytyką artystyczną, działa jako wydawca. Jego publicystyka odznacza się bezkompromisowością – zauważa np., że dziś często jako sztukę traktuje się to, co jeszcze niedawno nie mogło być jako działalność artystyczna rozumiane.

Na wspomnianej wystawie – pierwszej indywidualnej w Łodzi – pokazane zostały oleje na płótnie (sporadycznie na tekturze), będące wizerunkami postaci, a mówiąc inaczej – stanowiące studium modela, co zresztą – według autora – na przekór rozmaitym modom nie dość, że wciąż jest ważnym elementem kształcenia artystycznego, to w sztukach wizualnych także i obecnie ma rację bytu nie mniejszą, niż kiedyś. Obrazy (m.in. tryptyki) Biernackiego są ujęciami wysmakowanymi formalnie, a przy tym dynamicznymi i ekspresyjnymi. Niebagatelną rolę pełni w nich intensywny, zazwyczaj kolor lokalny (np. ostra czerwień, żółć). W sensie znaczeń są te prace niedopowiedziane, otwierają więc duże pole semantycznej interpretacji. Chcąc je włączyć do określonego nurtu, można by zapewne użyć określenia: neoekspresjonizm.

Godzi się podkreślić, że twórczość Biernackiego cieszy się już dużym uznaniem nie tylko w Polsce, ale i za granicą, o czym świadczą zarówno indywidualne ekspozycje, jak i częste nabywanie dzieł przez kolekcjonerów.

Koordynatorką łódzkiej wystawy jest Monika Nowakowska, która zredagowała też starannie wydany katalog.

More from category

Pamięć o historii

Po raz kolejny zorganizowane zostały w Jeżowie uroczyste obchody rocznicowe związane z bitwą rozegraną nieopodal [Read More]

Panie z bojowego szlaku

Na rynku czytelniczym pojawiła się, wydana nakładem warszawskiej oficyny Zona Zero, książka Agnieszki [Read More]

Łódź w piosence

W czerwcu sala koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów przy ul. Żubardzkiej była miejscem [Read More]

Łódź jest moją miłością

Z Urszulą Kowalską – poetką, publicystką, animatorką kultury, rozmawia Janusz Janyst – Ma Pani opinię [Read More]

Pełnię posługę jako organistka

Rozmowa z Agnieszką Dobroń – organistką i klawesynistką JANUSZ JANYST: – Czy funkcję organistki, którą [Read More]

Interesting Sites

    Archives