Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Wednesday March 20th 2019

Oleje Biernackiego

W łódzkiej Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113 można było oglądać wystawę najnowszych obrazów Andrzeja Biernackiego, zatytułowaną Anatomia dla plastyków.

Autor studiował malarstwo w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której był następnie wykładowcą. Zajmuje się też rysunkiem, rzeźbą, jest właścicielem Galerii Browarna w Łowiczu, promującej sztukę współczesną. Para się krytyką artystyczną, działa jako wydawca. Jego publicystyka odznacza się bezkompromisowością – zauważa np., że dziś często jako sztukę traktuje się to, co jeszcze niedawno nie mogło być jako działalność artystyczna rozumiane.

Na wspomnianej wystawie – pierwszej indywidualnej w Łodzi – pokazane zostały oleje na płótnie (sporadycznie na tekturze), będące wizerunkami postaci, a mówiąc inaczej – stanowiące studium modela, co zresztą – według autora – na przekór rozmaitym modom nie dość, że wciąż jest ważnym elementem kształcenia artystycznego, to w sztukach wizualnych także i obecnie ma rację bytu nie mniejszą, niż kiedyś. Obrazy (m.in. tryptyki) Biernackiego są ujęciami wysmakowanymi formalnie, a przy tym dynamicznymi i ekspresyjnymi. Niebagatelną rolę pełni w nich intensywny, zazwyczaj kolor lokalny (np. ostra czerwień, żółć). W sensie znaczeń są te prace niedopowiedziane, otwierają więc duże pole semantycznej interpretacji. Chcąc je włączyć do określonego nurtu, można by zapewne użyć określenia: neoekspresjonizm.

Godzi się podkreślić, że twórczość Biernackiego cieszy się już dużym uznaniem nie tylko w Polsce, ale i za granicą, o czym świadczą zarówno indywidualne ekspozycje, jak i częste nabywanie dzieł przez kolekcjonerów.

Koordynatorką łódzkiej wystawy jest Monika Nowakowska, która zredagowała też starannie wydany katalog.

More from category

Szydłowskie kolędowanie

Już po raz osiemnasty Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie opodal Piotrkowa Trybunalskiego urządziło – [Read More]

„Sztuka naiwna” w Willi

W Galerii Willa przy ul. Wólczańskiej eksponowana jest wystawa „sztuki naiwnej” – a ściśle malarstwa ze [Read More]

Rok Grażyny Bacewicz

W roku 2019 przypada 110. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, o której mówiono niegdyś, że [Read More]

Dobrowolski upamiętniony

Przy ul. Wólczańskiej 35 w Łodzi odsłonięta została tablica upamiętniająca postać związanego z tym adresem [Read More]

Interesting Sites

    Archives