Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Tuesday September 17th 2019

Organowa płyta Goryszewskiego

Na rynku fonograficznym pojawiła się kolejna płyta kompaktowa z muzyką organową nagrana przez łódzkiego organistę, Jerzego Goryszewskiego, realizującego cykl dźwiękowych rejestracji obejmujący zabytkowe instrumenty w polskich kościołach.

Goryszewski to absolwent łódzkiej uczelni muzycznej, którą w 1972 roku ukończył w klasie organów prof. Mirosława Pietkiewicza. Koncertował na licznych festiwalach, dawał recitale także za granicą – w Niemczech, Anglii, Francji i na Węgrzech. W Leżajsku i Oliwie nagrywał dla filmu. Przez dwie dekady współpracował z Filharmonią Łódzką, biorąc m.in. udział w występach zagranicznych. Jest animatorem sztuki, wydawcą, fotografikiem. Jako wiceprezes Zarządu Głównego Jeunesses Musicales de Pologne organizował międzynarodowe festiwale i warsztatowe obozy dla młodych muzyków.

Jego najnowsza płyta wpisała się w serię Historycznych organów śląskich. Nagrana została w gotyckim, ewangelickim Kościele Mariackim w Legnicy, najstarszej świątyni w tym mieście, pochodzącej z XIV stulecia. Obecne, 46-głosowe organy są tam czwartym z kolei instrumentem, zbudowanym w 1914 roku przez firmę Friedrich Weigle (która z organów XVIII-wiecznych zachowała prospekt i pięć głosów). W latach 70-tych rekonstrukcji i kapitalnego remontu organów dokonała łódzka firma Szczerbaniak. Kolejny remont przeprowadziła niemiecka firma Emil Hammer Orgelbau z Arnum w roku 2000.

Instrument Kościoła Mariackiego poznałem na początku lat 70-tych, gdy miałem recitale w ramach Dni Muzyki Organowej i Kameralnej – mówi Jerzy Goryszewski. Świątynia była wówczas nieco zaniedbana, podczas gry fruwały we wnętrzu ptaki, znajdujące tam dla siebie przyjazne miejsce, ale czuło się niezwykły klimat tej, dziś już starannie odnowionej, budowli, mającej m.in. wyjątkowej urody witraże. Wspominając tamte lata z sentymentem cieszę się z pięknego i szlachetnego brzmienia organów.

Na płycie utrwalone zostały kompozycje renesansowe, barokowe i romantyczne w wirtuozowskich, uwzględniającej kryteria stylistyczne, interpretacjach, charakteryzujących się trafnymi tempami i szlachetnością frazowania. Fakturalną prostotę 5 utworów z tabulatury Jana z Lublina oraz tabulatury klasztoru Św. Ducha w Krakowie (kompozycje Mikołaja z Krakowa oraz Anonima) wzbogaca Goryszewski kontrastami kolorystycznymi. Kunsztowna, rozbudowana Aria Quarta g-moll z Hexachordum Apollinis Johanna Pachelbela wykonana została na zestawie najstarszych głosów instrumentu, co okazało się decyzją nader trafną estetycznie.

W dziełach Johanna Sebastiana Bacha – dwu autorskich wersjach preludium chorałowego Nun komm, der Heiden Heiland oraz w Preludium i fudze e-moll BWV 533 plastycznie eksponuje odtwórca bogatą polifonię (a w preludium BWV 659 zarazem nastrój kontemplacyjno-metafizyczny). Spokój i powściągliwość cechują interpretację

Preludium chorałowego a-moll – Herzlich tut mich verlangen Johannesa Brahmsa, podobnie rzecz się ma w Cantabile H-dur Cesara Francka. I dopiero zamykająca CD, czternastominutowa Fantazja chorałowa a-moll tegoż twórcy jest okazją do ukazania romantycznego rozmachu konstrukcji, bogactwa wyrazowego, kolorystycznego, dynamicznego.

Od strony edytorskiej, jak i techniki nagraniowej, płyta też jest udana. Łódzki reżyser dźwięku, Krzysztof Sztekmiler dobrze uwypuklił przestrzenność dźwięku.

More from category

Lato z muzyką (ze znakami zapytania)

W kościołach coraz częściej odbywają się koncerty. Są one zróżnicowane pod względem gatunku muzyki (klasyka, [Read More]

Łódź w piosence

W czerwcu sala koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów przy ul. Żubardzkiej była miejscem [Read More]

Łódź jest moją miłością

Z Urszulą Kowalską – poetką, publicystką, animatorką kultury, rozmawia Janusz Janyst – Ma Pani opinię [Read More]

Śpiewająca lekarka

Rozmowa z  dr Wandą RYBAK –  łódzkim  lekarzem rodzinnym i pediatrą JANUSZ JANYST – Pani doktor nie [Read More]

Pełnię posługę jako organistka

Rozmowa z Agnieszką Dobroń – organistką i klawesynistką JANUSZ JANYST: – Czy funkcję organistki, którą [Read More]

Interesting Sites

    Archives