Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday August 10th 2020

Sekretne sfery egzystencji

Łódzkie wydawnictwo Piktor opublikowało zbiór opowiadań Bogumiły Kempińskiej-Mirosławskiej pt. Chimera, będący prozatorskim debiutem autorki – dobrze skądinąd znanej w środowisku naukowym i artystycznym.

Dr Bogumiła Kempińska-Mirosławska jest łodzianką, absolwentką Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi, specjalistką chorób wewnętrznych, obecnie adiunktem w Uniwersytecie Medycznym. Pasjonuje ją m.in. historia medycyny. Działa również jako dziennikarka (należy do zespołu redakcyjnego miesięcznika „Panaceum”), blogerka,  malarka oraz poetka. Ma w dorobku dwa tomiki wierszy: Życie niedokończone i Przemiany.

Siedem opowiadań ze zbioru Chimera opatrzonych zostało nadtytułem: nic nie jest tym, czym się wydaje, bo też odkrywają te utwory głębiej ukryte treści związane z ludzką naturą i działaniem, docierają niejako w sekretne sfery egzystencji i wskazują na nieoczywiste motywacje kierujące postępowaniem bohaterów.

Ci bohaterowie to – w najdłuższym opowiadaniu – mieszkająca z matką pianistka, która porzuciła muzykę, by zająć się… bieliźniarstwem, ksiądz obarczony tajemnicą z przeszłości, osoby doświadczone przez los zarówno w niezbyt fortunnych związkach nieformalnych, jak i skonfliktowanych małżeństwach, w których przyczyną niezgody mogą być sprawy materialne, alkohol, niechciane przez ojca dziecko itd. Opowiadania sprawiają wrażenie, jakby powstawały w różnych okresach, o czym świadczą pewne różnice w sposobie prowadzenia narracji, ale też pojawiające się niekiedy w tle realia charakterystyczne dla dekad minionych – robienie przez jedną z postaci kariery w komitecie centralnym partii (domyślić się można, jakiej), wjeżdżający na dworzec pociąg z lokomotywą parową, czy niepraktykowane chyba już raczej szycie gorsetów. Aczkolwiek problematyka książki, na przykład w wypadku, gdy chodzi o tęsknotę za „lepszym  życiem”, o zaprzepaszczenie jakiejś ważnej szansy, ma walor uniwersalny, i to jest jednym z atutów Chimery.

Za atuty kolejne uznać należy niebanalny, swoiście „kobiecy”, a więc niemający wiele wspólnego z jakąś „męską” oschłością, sposób snucia wątków, ponadto wnikliwość psychologiczną oraz, charakterystyczne już zapewne dla osoby parającej się też poezją, dostrzeganie szczegółów i obecnych na dalekim planie aspektów sytuacji. Ot, choćby coś takiego: gdy para kochanków zabiera się do zjedzenia (wyhodowanego, niewątpliwie, na fermie), pieczonego kurczaka, pojawia się refleksja o… jego losie, bo przecież nigdy nie poskubał świeżej trawy, nie mrużył oczu pod wpływem słonecznego światła.

Opowiadania Bogumiły Kempińskiej-Mirosławskiej (notabene będącej także projektantką okładki) czyta się z zainteresowaniem, warto je więc czytelnikom polecić. 

More from category

Wiersze broniące wartości

Łódzkie Wydawnictwo Primum Verbum opublikowało ostatnio tomik poetycki Aliny Makowskiej pt. Od(blaski) i od(cienie). [Read More]

Z poezją „do ludzi”

Rozmowa z Witoldem Smętkiewiczem, poetą i animatorem kultury Janusz Janyst: – Jaka tematyka jest dla Pana jako [Read More]

Grali dla Pawła

W pierwszą rocznicę śmierci łódzkiego poety, gitarzysty, wokalisty i kompozytora, Pawła Ciesielskiego, Fundacja [Read More]

Antologia Smoleńska II

W 10. rocznicę katastrofy polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem Stowarzyszenie Solidarni 2010 wydało [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives