Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Wednesday November 21st 2018

Zadanie dla wyobraźni

W mieszczącej się przy ul. Północnej sali konferencyjnej Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów zaprezentowana została wystawa fotografii Sławomira Grabskiego pt. „Chroń swoją wyobraźnię”.

Grabski, urodzony na Bałutach, podkreśla w rozmowach swój emocjonalny związek z tą łódzką dzielnicą, w której wzrastał i rozpoczął też przygodę z aparatem fotograficznym. Ale zaprezentowane na wystawie zdjęcia zrobione zostały nie tylko na Bałutach, nie wyłącznie też (choć głównie) w Łodzi. Kilka fotogramów jest z Warszawy, z okolic Łeby a nawet z Czech. Prace pochodzą z różnych okresów. Najstarsze są czarno-białe, natomiast większość kolorowa.

Autor okazuje się bystrym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości, nastawionym na rejestrowanie różnych jej aspektów: zarówno przyrody z uwzględnieniem różnych pór roku, starej i nowej architektury, jak i przede wszystkim człowieka w niebanalnych sytuacjach.

Punktem wyjścia dla ekspozycji stał się dość niezwykły zamysł zaprogramowania dwuetapowej percepcji. Zwiedzający zapoznają się najpierw z lapidarnymi opisami zasłoniętych jeszcze zdjęć, co jest właśnie czasem na pobudzenie wyobraźni. Mogą wówczas na przykład przeczytać: Teatralna postać ubrana w czerwony strój idzie na szczudłach ulicą Piotrkowską w Łodzi. Albo: Żyrafa spogląda w otwarte na oścież drzwi do baru na terenie Ogrodu Zoologicznego. Dopiero potem następuje skonfrontowanie obrazu wyobrażonego z odsłoniętymi już fotogramami

Wiele jest ciekawych ujęć. Wschód słońca w lesie, uliczna parada, straż miejska na koniach, chłopcy podziwiający zabytkowego mercedesa na tle pomnika Tadeusza Kościuszki, dziewczyny skaczące na bungee, słonie i inne zwierzęta w ZOO, starszy mężczyzna z gołębiami na ramieniu na Placu Dąbrowskiego. W tych fotograficznych pracach, a może jakby gdzieś „pod nimi”, doszukać się można szczypty poezji.

Sławomir Grabski powiedział mi – ludzie za dużo oglądają dziś telewizji, a ona wszystko dopowiada do końca. Często są uzależnieni od internetu, mało czytają książek, nie są skłonni zadumać się nad poetyckim tomikiem. Postanowiłem temu choć w symboliczny sposób przeciwdziałać. Tym, którzy, zgadzając sie z moją ideą, pomogli mi wystawę zorganizować, dziękuję – rodzinie, przyjaciołom, Izbie Architektów, Młodzieżowemu Domowi Kultury przy ul. Zawiszy.

Autor uzupełnił wystawę o swoistą instalację nawiązującą do historii Łodzi a także kolekcję nostalgicznych przedmiotów znalezionych na Bałutach, takich jak stary globus, blaszane pudło po landrynkach z lat 50-tych, zabytkowa bańka na mleko itp. Te przedmioty również mogły wyobraźnię zwiedzających zainspirować.

Previous Topic:
Next Topic:

More from category

Wystawa prac Ryszarda Kuby Grzybowskiego

W łódzkiej Galerii Sztuki Willa można było obejrzeć bardzo ciekawą wystawę prac Ryszarda Kuby Grzybowskiego. Na [Read More]

Rzeźby i rysunki Gałkiewicza

W łódzkiej Galerii Willa można było obejrzeć bardzo ciekawą wystawę prac Michała Gałkiewicza, obejmującą [Read More]

Plakaty Wojciecha Korkucia

Powstała nie tak dawno w Łodzi, a stawiająca sobie za cel propagowanie tożsamości obywatelskiej, Fundacja im. [Read More]

Malarstwo Józefa Panfila

Galeria Willa w Łodzi zaprosiła ostatnio na nader interesującą wystawę prac Józefa Panfila, uwzględniającą [Read More]

Interesting Sites

    Archives