Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Wednesday August 12th 2020

Niezwyczajne życie patrioty

W Wydawnictwie LTW ukazała się beletryzowana biografia podpułkownika Bolesława Ziemiańskiego, bohaterskiego obrońcy Ojczyzny w latach 1918-20, szefa belwederskiej ochrony Marszałka Józefa Piłsudskiego, oficera polskiego wywiadu w Rumunii w trakcie II wojny światowej, a po wojnie – ofiary bestialstwa komunistów.

Książka zatytułowana Człowiek z cienia. Niezwykłe losy oficera wywiadu II RP ma dwóch autorów. Prof. Tadeusz Dubicki jest historykiem, członkiem Komitetu Nauk Historycznych PAN. Wykładał w uczelniach Łodzi i Częstochowy, obecnie jest rektorem Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku. Ma w dorobku takie prace, jak Polscy uchodźcy w Rumunii 1939-45, Żołnierze polscy internowani w Rumunii w latach 1939-41, Ppłk Bolesław Ziemiański – szef ochrony Marszałka Józefa Piłsudskiego, oficer wywiadu polskiego w Rumunii w czasie II wojny światowej. Działa też jako tłumacz, dziennikarz, publikuje m.in. w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Marian Miszalski to pisarz, publicysta, tłumacz, współtwórca podziemnego wydawnictwa Kurs. Wydane zostały dwa jego tomiki wierszy, opowiadania, powieści – Równowaga chwiejna, Wysokie progi, Wzlot przyspieszony, Stacja Châtelet albo niezwykłe przygody Polaka w Paryżu, Kolekcja własna artysty, Gdzie ja jestem? – zapiski wewnętrznego emigranta oraz książki dotyczące polityki – Najnowsza spiskowa historia Polski, Żydowskie lobby polityczne w Polsce. Jest współpracownikiem „Niedzieli”, „Najwyższego Czasu”, paryskiego „Głosu Katolickiego”.

Punktem wyjścia dla Człowieka z cienia… stała się wymieniona wyżej, naukowa praca Dubickiego na temat działalności ppłk. Bolesława Ziemiańskiego, która ukazała się w 2016 roku. Obecna publikacja nie jest już adresowana do zawodowych historyków, ma charakter beletryzowany, poszerzona została przy tym o szereg wątków. Od razu należy stwierdzić, że decyzja dotycząca przypomnienia i szerszego spopularyzowania dokonań Ziemiańskiego, działającego też w czasie wojny pod pseudonimem Zygmunta Mościbrodzkiego, kilkakrotnie odznaczonego Krzyżem Walecznych, kawalera Orderu Virtuti Militari, była słuszna i potrzebna.

Bolesław Ziemiański całe swoje życie ukierunkował na służbę Ojczyźnie. Jako szesnastolatek brał udział w walkach z Ukraińcami o Przemyśl – miasto swych narodzin – oraz Lwów. Zaangażował się w pracę wywiadowczą w Wilnie, a po przeniesieniu do Warszawy został szefem belwederskiej ochrony Marszałka Józefa Piłsudskiego, co okazało się zadaniem niełatwym – sowieccy agenci z Komunistycznej Partii Polski planowali zamachy na życie najważniejszej osoby w państwie (która, notabene, tajnej ochrony nie znosiła). Po śmierci Piłsudskiego nie było już dla Ziemiańskiego miejsca w Belwederze, toteż zajął się wywiadem. Od wybuchu wojny przebywał w neutralnej początkowo Rumunii (rychło stała się ona sojusznikiem Niemiec), gdzie internowano polskie władze oraz 25 tysięcy żołnierzy. Umożliwił ucieczkę na Zachód wielu rodakom, zarówno wojskowym, jak i cywilom, organizował szlaki kurierskie, rozpracowywał potencjał militarny Rumunii i Niemiec, ruchy wojsk etc. W 1945 roku został uprowadzony do rządzonej przez komunistów Polski. Ubeccy oprawcy zgotowali mu, „jako niemieckiemu szpiegowi”, tortury, lata ciężkiego więzienia, doprowadzili do próby samobójczej.

Beletryzowana, dobrze napisana, zawierająca m.in. dialogi, książka Tadeusza Dubickiego i Mariana Miszalskiego wciąga czytelnika, który wiele dowiedzieć się może nie tylko o będącym wzorem patrioty bohaterze opowieści, ale też o realiach historyczno-politycznych związanych z naszym krajem i nie tylko z nim (a zatem m.in. o walce obozu sikorszczyków z piłsudczykami, o dramatycznych wydarzeniach w Rumunii w wieku XX, czy też o powojennym terrorze stalinowskim). Człowieka z cienia… przeczytać z pewnością warto.

Wspomnijmy, że spotkanie z autorami zorganizowała Księgarnia Wojskowa im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego.

More from category

Wiersze broniące wartości

Łódzkie Wydawnictwo Primum Verbum opublikowało ostatnio tomik poetycki Aliny Makowskiej pt. Od(blaski) i od(cienie). [Read More]

Z poezją „do ludzi”

Rozmowa z Witoldem Smętkiewiczem, poetą i animatorem kultury Janusz Janyst: – Jaka tematyka jest dla Pana jako [Read More]

Grali dla Pawła

W pierwszą rocznicę śmierci łódzkiego poety, gitarzysty, wokalisty i kompozytora, Pawła Ciesielskiego, Fundacja [Read More]

Antologia Smoleńska II

W 10. rocznicę katastrofy polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem Stowarzyszenie Solidarni 2010 wydało [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives