Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday December 18th 2017

Malarstwo Józefa Panfila

Galeria Willa w Łodzi zaprosiła ostatnio na nader interesującą wystawę prac Józefa Panfila, uwzględniającą jego twórczość z ostatnich 40 lat a obejmującą prawie 90 obrazów malowanych farbami olejnymi i akrylowymi na płótnach, płytach lub tekturach oraz rysunków ołówkiem, kredką i węglem.

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim Józef Panfil, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, to, bez wątpienia, jeden z najzdolniejszych polskich malarzy współczesnych. Twórca niezależny, nieulegający sezonowym modom. Dysponując zaawansowaną techniką realistyczną specjalizuje się w uwiecznianiu tzw. czystego krajobrazu, nieskażonego ingerencją cywilizacji dwudziestowiecznej i późniejszej. Niemało uwagi poświęca też starej, zabytkowej architekturze (w tym sakralnej), tworzy ponadto wnikliwe, psychologizujące portrety. Na obrazach utrwala więc często świat odchodzący, prowokując refleksję o przemijaniu.

W malarstwie wypracował własny styl. W jego przemyślanych kompozycyjnie pracach, charakteryzujących się swobodnymi pociągnięciami pędzla, istotną rolę odgrywają światło i kolor – w całej mnogości niuansów. Panfil maluje tak, że jego dzieła, pobudzając do namysłu, bezpośrednio oddziałują urodą materii malarskiej. Jest to twórczość poruszająca estetycznie i, w najszlachetniejszym tego słowa znaczeniu, komunikatywna.

Kuratorką cieszącej się powodzeniem wystawy była, znana z licznych publikacji prasowych, historyk sztuki Monika Nowakowska (która notabene nieco wcześniej przygotowała w Muzeum Miasta Łodzi nie mniej ciekawą ekspozycję malarstwa Jana Stanisławskiego). Ona też zredagowała, poświecony Józefowi Panfilowi, piękny album wydany przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi.

More from category

Plakaty Wojciecha Korkucia

Powstała nie tak dawno w Łodzi, a stawiająca sobie za cel propagowanie tożsamości obywatelskiej, Fundacja im. [Read More]

Marszałka Imieniny ze skazą

W tym roku mija sto lat od powstania (z inicjatywy niegdysiejszego Towarzystwa Biblioteki Publicznej w Łodzi) [Read More]

Prawda portretów

W Galerii Kobro mieszczącej się w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego można było obejrzeć [Read More]

„Mała ojczyzna” Eweliny Tobiasz

Jedną z najciekawszych spośród 40 pokazanych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa prac dyplomowych studentów [Read More]

Interesting Sites

    Archives