Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday September 23rd 2019

Malarstwo Józefa Panfila

Galeria Willa w Łodzi zaprosiła ostatnio na nader interesującą wystawę prac Józefa Panfila, uwzględniającą jego twórczość z ostatnich 40 lat. Ekspozycja obejmowała prawie 90 obrazów malowanych farbami olejnymi i akrylowymi na płótnach, płytach lub tekturach oraz rysunków ołówkiem, kredką i węglem.

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim Józef Panfil, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, to, bez wątpienia, jeden z najzdolniejszych polskich malarzy współczesnych. Twórca niezależny, nieulegający sezonowym modom. Dysponując zaawansowaną techniką realistyczną specjalizuje się w uwiecznianiu tzw. czystego krajobrazu, nieskażonego ingerencją cywilizacji dwudziestowiecznej i późniejszej. Niemało uwagi poświęca też starej, zabytkowej architekturze (w tym sakralnej), tworzy ponadto wnikliwe, psychologizujące portrety. Na obrazach utrwala więc często świat odchodzący, prowokując refleksję o przemijaniu.

W malarstwie wypracował własny styl. W jego przemyślanych kompozycyjnie pracach, charakteryzujących się swobodnymi pociągnięciami pędzla, istotną rolę odgrywają światło i kolor – w całej mnogości niuansów. Panfil maluje tak, że jego dzieła, pobudzając do namysłu, bezpośrednio oddziałują urodą materii malarskiej. Jest to twórczość poruszająca estetycznie i, w najszlachetniejszym tego słowa znaczeniu, komunikatywna.

Kuratorką cieszącej się powodzeniem wystawy była, znana z licznych publikacji prasowych, historyk sztuki Monika Nowakowska (która notabene nieco wcześniej przygotowała w Muzeum Miasta Łodzi nie mniej ciekawą ekspozycję malarstwa Jana Stanisławskiego). Ona też zredagowała, poświecony Józefowi Panfilowi, piękny album wydany przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi.

More from category

Witraż to rodzaj malarstwa na szkle

Janusz Janyst rozmawia z JANEM DOMINIKOWSKIM J.J. – Łódź, zwana miastem secesji, szczyci się od niedawna [Read More]

Łódź jest moją miłością

Z Urszulą Kowalską – poetką, publicystką, animatorką kultury, rozmawia Janusz Janyst – Ma Pani opinię [Read More]

Wystawa w BUŁ

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Łodzi można oglądać wystawę pt. W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek [Read More]

Oleje Biernackiego

W łódzkiej Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113 można było oglądać wystawę najnowszych obrazów Andrzeja [Read More]

„Sztuka naiwna” w Willi

W Galerii Willa przy ul. Wólczańskiej eksponowana jest wystawa „sztuki naiwnej” – a ściśle malarstwa ze [Read More]

Interesting Sites

    Archives