Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday September 23rd 2019

Koncert wśród lilii

W uniejowskiej kolegiacie odbył się koncert poetycki pt. Uniejów i jego święci z udziałem m.in. łódzkiego poety i fraszkopisarza, Witolda Smętkiewicza oraz sopranistki Marty Matuszewskiej, która śpiewała pieśni z akompaniamentem organowym.

Do Uniejowa (pradawnej siedziby arcybiskupów gnieźnieńskich) przyjeżdża, szczególnie w weekendy, wielu turystów zwabionych urodą zamku obronnego z XIV wieku otoczonego dziś malowniczym parkiem, zachęconych zdrowotnymi kąpielami w termach i innymi atrakcjami. Siedem lat temu, z inicjatywy Katarzyny Smętkiewicz (córki poety) i burmistrza Uniejowa, Józefa Kaczmarka, odbył się tam po raz pierwszy Festiwal „Królestwo Lilii”, obejmujący różne wydarzenia związane z historią i sztuką, osadzone w kwietnym entourage’u. Na początku lipca tego roku ta, adresowana do mieszkańców miasta oraz przyjezdnych, impreza miała swoją siódmą edycję, którą notabene współorganizowała pracująca w Urzędzie Miasta Uniejowa Karolina Smętkiewicz (również córka poety).

I tym razem oferta była urozmaicona, uwzględniała m.in. turniej konnych rycerzy, występ śpiewaczek regionalnych, jarmark rękodzieła i wspomniany koncert właśnie. Lilie w pełnym rozkwicie można było oglądać nie tylko na klombach – również wnętrze kolegiaty przystrojone zostało tysiącem dwustu (!) kwiatami, co stworzyło wyjątkową oprawę zarówno dla liturgii, jak i dla koncertu.

Witold Smętkiewicz – emerytowany pracownik Zakładu Nowych Mediów Uniwersytetu Łódzkiego – od dawna pisze wiersze i fraszki poruszające tematykę patriotyczną, religijną, przyrodniczą, miłosną, rodzinną. Ma w dorobku kilka tomików. Wydane też zostały śpiewniki z jego tekstami kolęd i pieśni wielkopostnych a muzyką Mariusza Matuszewskiego – reprezentującego uczelnię muzyczną w Poznaniu autora kantat, oratoriów, utworów instrumentalnych, pieśni i piosenek.

Poeta, będący miłośnikiem Uniejowa, podczas koncertu sam recytował swoje utwory i robił to z aktorskim zacięciem. Z własnej twórczości wybrał m.in. wiersz Ziemio!, zamieszczony w opublikowanym przez Wydawnictwo Biblioteka w 2000 roku zbiorze Z bukietem wierszy moich. Jeden z wersów brzmi: dziękuje, że tu właśnie żyję/ że cenić umiem już zanim utracam. Można było posłuchać wiersza Boże Ciało z dwujęzycznego, polsko-niemieckiego (zawierającego również  lirykę Gerlinde Grossman) tomiku wydanego przez Bibliotekę w 2005 r.: Bóg – to wszechobecna ponadczasowość myśli/ która sama w sobie myślą jest. Były także strofy poświęcone patronowi parafii, św. Florianowi, były Lilie św. Bogumiła, a na specjalne wyróżnienie zasługują zaprezentowane myśli religijne w formie fraszek. Fraszki kojarzą się z tematyką błahą, natomiast Smętkiewicz potrafi nadać im powagę i głębszą wymowę: To Miłosierdzie Boże/ udziela nam tej pociechy/ że nigdy nie jest za późno/ na żal za grzechy. Ogólnie recytowana poezja ujęła pięknem słowa i żarliwością.

Młodą, dopiero rozpoczynającą  swą drogę artystyczną, śpiewaczką jest Marta Matuszewska. Dostała się właśnie na Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Poznaniu, ale już występowała w Anglii i nagrała  płytę z pieśniami i ariami. W kolegiacie zaśpiewała trzy pieśni skomponowane do słów Smętkiewicza przez swego ojca (który akompaniował na organach) – Bramę Miłosierdzia, Kiedy bez Boga oraz Podwyższenie Świętego Krzyża. Jej szlachetny w barwie sopran i spore umiejętności techniczne wzbudziły uznanie słuchaczy. Wykonała ponadto Ave Maria Bacha-Gounoda i wówczas przy organowych manuałach zasiadł stały organista świątyni, Piotr Jeżka, który preludiował też solo. Ogólnie koncert był bardzo udany, co też słuchacze, sądząc po brawach, docenili.

More from category

Lato z muzyką (ze znakami zapytania)

W kościołach coraz częściej odbywają się koncerty. Są one zróżnicowane pod względem gatunku muzyki (klasyka, [Read More]

Łódź w piosence

W czerwcu sala koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów przy ul. Żubardzkiej była miejscem [Read More]

Łódź jest moją miłością

Z Urszulą Kowalską – poetką, publicystką, animatorką kultury, rozmawia Janusz Janyst – Ma Pani opinię [Read More]

Śpiewająca lekarka

Rozmowa z  dr Wandą RYBAK –  łódzkim  lekarzem rodzinnym i pediatrą JANUSZ JANYST – Pani doktor nie [Read More]

Pełnię posługę jako organistka

Rozmowa z Agnieszką Dobroń – organistką i klawesynistką JANUSZ JANYST: – Czy funkcję organistki, którą [Read More]

Interesting Sites

    Archives