Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday August 10th 2020

Koncert wśród lilii

W uniejowskiej kolegiacie odbył się koncert poetycki pt. Uniejów i jego święci z udziałem m.in. łódzkiego poety i fraszkopisarza, Witolda Smętkiewicza oraz sopranistki Marty Matuszewskiej, która śpiewała pieśni z akompaniamentem organowym.

Do Uniejowa (pradawnej siedziby arcybiskupów gnieźnieńskich) przyjeżdża, szczególnie w weekendy, wielu turystów zwabionych urodą zamku obronnego z XIV wieku otoczonego dziś malowniczym parkiem, zachęconych zdrowotnymi kąpielami w termach i innymi atrakcjami. Siedem lat temu, z inicjatywy Katarzyny Smętkiewicz (córki poety) i burmistrza Uniejowa, Józefa Kaczmarka, odbył się tam po raz pierwszy Festiwal „Królestwo Lilii”, obejmujący różne wydarzenia związane z historią i sztuką, osadzone w kwietnym entourage’u. Na początku lipca tego roku ta, adresowana do mieszkańców miasta oraz przyjezdnych, impreza miała swoją siódmą edycję, którą notabene współorganizowała pracująca w Urzędzie Miasta Uniejowa Karolina Smętkiewicz (również córka poety).

I tym razem oferta była urozmaicona, uwzględniała m.in. turniej konnych rycerzy, występ śpiewaczek regionalnych, jarmark rękodzieła i wspomniany koncert właśnie. Lilie w pełnym rozkwicie można było oglądać nie tylko na klombach – również wnętrze kolegiaty przystrojone zostało tysiącem dwustu (!) kwiatami, co stworzyło wyjątkową oprawę zarówno dla liturgii, jak i dla koncertu.

Witold Smętkiewicz – emerytowany pracownik Zakładu Nowych Mediów Uniwersytetu Łódzkiego – od dawna pisze wiersze i fraszki poruszające tematykę patriotyczną, religijną, przyrodniczą, miłosną, rodzinną. Ma w dorobku kilka tomików. Wydane też zostały śpiewniki z jego tekstami kolęd i pieśni wielkopostnych a muzyką Mariusza Matuszewskiego – reprezentującego uczelnię muzyczną w Poznaniu autora kantat, oratoriów, utworów instrumentalnych, pieśni i piosenek.

Poeta, będący miłośnikiem Uniejowa, podczas koncertu sam recytował swoje utwory i robił to z aktorskim zacięciem. Z własnej twórczości wybrał m.in. wiersz Ziemio!, zamieszczony w opublikowanym przez Wydawnictwo Biblioteka w 2000 roku zbiorze Z bukietem wierszy moich. Jeden z wersów brzmi: dziękuje, że tu właśnie żyję/ że cenić umiem już zanim utracam. Można było posłuchać wiersza Boże Ciało z dwujęzycznego, polsko-niemieckiego (zawierającego również  lirykę Gerlinde Grossman) tomiku wydanego przez Bibliotekę w 2005 r.: Bóg – to wszechobecna ponadczasowość myśli/ która sama w sobie myślą jest. Były także strofy poświęcone patronowi parafii, św. Florianowi, były Lilie św. Bogumiła, a na specjalne wyróżnienie zasługują zaprezentowane myśli religijne w formie fraszek. Fraszki kojarzą się z tematyką błahą, natomiast Smętkiewicz potrafi nadać im powagę i głębszą wymowę: To Miłosierdzie Boże/ udziela nam tej pociechy/ że nigdy nie jest za późno/ na żal za grzechy. Ogólnie recytowana poezja ujęła pięknem słowa i żarliwością.

Młodą, dopiero rozpoczynającą  swą drogę artystyczną, śpiewaczką jest Marta Matuszewska. Dostała się właśnie na Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Poznaniu, ale już występowała w Anglii i nagrała  płytę z pieśniami i ariami. W kolegiacie zaśpiewała trzy pieśni skomponowane do słów Smętkiewicza przez swego ojca (który akompaniował na organach) – Bramę Miłosierdzia, Kiedy bez Boga oraz Podwyższenie Świętego Krzyża. Jej szlachetny w barwie sopran i spore umiejętności techniczne wzbudziły uznanie słuchaczy. Wykonała ponadto Ave Maria Bacha-Gounoda i wówczas przy organowych manuałach zasiadł stały organista świątyni, Piotr Jeżka, który preludiował też solo. Ogólnie koncert był bardzo udany, co też słuchacze, sądząc po brawach, docenili.

More from category

Grali dla Pawła

W pierwszą rocznicę śmierci łódzkiego poety, gitarzysty, wokalisty i kompozytora, Pawła Ciesielskiego, Fundacja [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Pseudobalet w filharmonii

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła niedawno na przygotowany wspólnie z Akademią Muzyczną im. [Read More]

Kulawa edukacja

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła ostatnio młodych słuchaczy na przedpołudniowy koncert [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives