Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Saturday August 15th 2020

Angela Gheorghiu w Łodzi

Na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego, w nadzwyczajnym koncercie wieńczącym obchody 50-lecia  placówki, wystąpiła gwiazda światowych scen operowych – rumuńska sopranistka Angela Gheorghiu wraz ze swymi rodakami – tenorem Călinem Brătescu i dyrygentem Ciprianem Teodoraşcu. Był to pierwszy i jedyny koncert Gheorghiu w naszym kraju.

Materiały reklamowe określają Angelę Gheorghiu jako najbardziej czarującą i utalentowaną śpiewaczkę operową naszych czasów. Obie kategorie wartościowania są niewymierne, wszak rzeczywiście trudno odmówić artystce zarówno wybitnego talentu, jak i osobistego uroku. Gheorghiu, po studiach w Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie, zadebiutowała na arenie międzynarodowej rolą Mimi w Covent Garden w roku 1992. W tym samym czasie po raz pierwszy pojawiła się na scenach Metropolitan Opera i Wiedeńskiej Opery Narodowej. Od tego czasu występuje nieprzerwanie w najważniejszych teatrach operowych świata a jej repertuar jest rozległy. Zagrała też tytułową rolę w filmie Tosca w reżyserii Benoit Jacquota i wystąpiła w roli Julii w filmie nakręconym dla Online Classics. Nagrała liczne płyty m.in. dla  EMI Classics i Decca.

Partnerujący jej wspomnianego wieczoru w duetach, ale i śpiewający solo, tenor Călin Brătescu jest absolwentem Akademii Sztuki im. George’a Enescu w Jassy. Swoją karierę artystyczną rozpoczął w Operze Narodowej w Bukareszcie, obecnie bierze udział w przedstawieniach operowych i koncertach w różnych krajach Europy. Z kolei dyrygujący orkiestrą łódzkiego Teatru Wielkiego (która tym razem zasiadła nie w kanale, lecz na scenie) Ciprian Teodoraşcu to jeden z najlepszych rumuńskich dyrygentów młodego pokolenia. Ma dyplom Państwowego Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie, uczęszczał także na kursy kompozytorskie oraz kapelmistrzowskie kursy mistrzowskie. W roku 2004 objął funkcję dyrygenta Opery Narodowej w Bukareszcie. Współpracuje z różnymi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi.

Program koncertu obejmował arie i duety z oper: Adriana Lecouvreur Cilei, Carmen Bizeta, Manon Lescaut, Madama Butterfly, Tosca Pucciniego, La Wally Catalaniego. Zabrzmiało też kilka kompozycji orkiestrowych, np. urzekająco wypadł Walc z Fausta Gounoda, porwała słuchaczy wigorem Farandola z II suity Arlezjanka Bizeta, harmonijnie współdziałały ze sobą poszczególne grupy instrumentów w Rapsodii rumuńskiej Enescu. Zasługa w tym Teodoraşcu (ale można stwierdzić, że pośrednio również pracującego z zespołem na co dzień dyrektora artystycznego TW Wojciecha Rodka).

Sopran Angeli Gheorghiu, odznaczający się przepiękną barwą, w tym ciekawym odcieniem kolorystycznym w „dołach”, prowadzony jest we wzorcowo naturalny i płynny sposób sprawiający, że każda fraza otrzymuje kształt wręcz idealny. Artystka umiejętnie buduje kontrasty dynamiczne i ekspresyjne. Niezwykle subtelnie kształtuje piana, ale silne wrażenie robi też potencjał dramatyczny (kontrasty np. w arii  Manon – Sola, perduta, abbandonata z IV aktu Manon Lescaut Pucciniego). O perfekcji intonacyjnej wspominać nie trzeba.

Głosem o dużej urodzie dysponuje też Călin Brătescu, niemniej w wypadku tego śpiewaka można już dyskutować o pewnych elementach technicznych. Zauważalna była pojawiająca się niekiedy tendencja do wchodzenie na dźwięk z lekkim podjazdem, z kolei w forte barwa głosu nieco traciła.

Tak czy inaczej koncert, mający gorącą atmosferę – podwyższoną do maksimum w trakcie kilku bisów – zapewne na długo pozostanie w pamięci melomanów jako autentyczne wydarzenie.

More from category

Grali dla Pawła

W pierwszą rocznicę śmierci łódzkiego poety, gitarzysty, wokalisty i kompozytora, Pawła Ciesielskiego, Fundacja [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Pseudobalet w filharmonii

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła niedawno na przygotowany wspólnie z Akademią Muzyczną im. [Read More]

Kulawa edukacja

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła ostatnio młodych słuchaczy na przedpołudniowy koncert [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives