Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Saturday August 15th 2020

Marszałka Imieniny ze skazą

W tym roku mija sto lat od powstania (z inicjatywy niegdysiejszego Towarzystwa Biblioteki Publicznej w Łodzi) Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – placówki dobrze znanej mieszkańcom Łodzi i regionu. Rocznica ta przypada na Rok Piłsudskiego związany z 150. rocznicą jego urodzin.

Początkowo siedzibą Biblioteki były lokale w kamienicach przy ul. Piotrkowskiej 150 a następnie Andrzeja 14. Zamysł ufundowania gmachu przy ul. Gdańskiej 102, dla uczczenia zmarłego Marszałka, narodził się w 1935 roku w gronie członków zarządu Związku Przemysłu Włókienniczego w Państwie Polskim (szczególną rolę odegrał na tym etapie Aleksander Heiman-Jarecki). Budowę, według projektu Jerzego Wierzbickiego, rozpoczęto tuż przed wojną. Gmach oddano do użytku w 1949 roku, ale na przywrócenie pierwotnej nazwy trzeba było czekać jeszcze ponad 40 lat. Obecnie nowocześnie wyposażona Biblioteka ma ponad 593 tysiące książek, prawie 90 tysięcy jednostek zbiorów specjalnych, ponad 140 tysięcy woluminów czasopism. Funkcjonują specjalistyczne działy, wydawany jest m.in. biuletyn „BIBiK”, organizowane są spotkania autorskie, konferencje itp.

W związku ze wspomnianymi rocznicami (i z uwzględnieniem… imienin Józefa) 16. i 17. marca odbyła się w sali konferencyjnej impreza zatytułowana Imieniny Marszałka w Bibliotece im. Piłsudskiego. Pierwszego dnia można było uczestniczyć w seminarium pt. Józef Piłsudski – twórca i obywatel niepodległej Rzeczpospolitej. Spotkanie rozpoczął bogaty w treść wykład prof. dr. hab. Przemysława Waingertnera z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego: Romantyczny realista. Polityczny geniusz i tragedia Józefa Piłsudskiego. Następnie dwóch innych wykładowców zajęło się osobą Marszałka w kontekście rynku książki (dr hab. Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie) oraz obchodów rocznicowych na terenie województwa łódzkiego (mgr Dariusz Nowiński z Łódzkiego Oddziału Związku Strzeleckiego). Natomiast mgr Diana Walawender, reprezentująca Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, poświęciła swoje wystąpienie Kazimierze Iłłakowiczównie – osobistej sekretarce Piłsudskiego.

I właśnie Iłłakowiczówna stała się też tematem popołudniowej części pierwszego dnia Imienin. Łodzianie zaproszeni zostali na monodram Ewy Dałkowskiej oparty na wspomnieniach poetki: Byłam sekretarzem Marszałka Piłsudskiego (zaproszenie zawierało błąd gramatyczny!). Niestety, to, co można było obejrzeć nie miało, wbrew zapowiedzi, nic wspólnego z monodramem. Dałkowska, po zajęciu miejsca przy stoliku, przez kilkadziesiąt minut z nosem utkwionym w książce (a więc prawie bez kierowania wzroku w stronę audytorium) po prostu czytała wspomnienia poetki, nie unikając przejęzyczeń i bez jakichkolwiek działań aktorskich. Zwykła chałtura! Każda aktorka (a nawet niekoniecznie aktorka) bez przygotowania zrobiłaby to tak samo, a pewnie i lepiej. Widzowie zostali „wpuszczeni w maliny” i chyba tylko jakiś dręczący dyrekcję kompleks prowincjuszy w stosunku do „artystki ze stolicy” spowodował, że Dałkowska otrzymała ogromne honorarium, a cena wręczonego jej bukietu niewątpliwie przewyższała sumę, jaką łódzcy wykonawcy inkasują za występ na podobnych imprezach (jeśli w ogóle dostają jakieś pieniądze).

Na szczęście, udał się w całości dzień drugi, zainaugurowany interesującymi referatami dotyczącymi Piłsudskiego w poezji (mgr Dariusz Staniszewski z WBP w Łodzi – pełniący też rolę gospodarza tej części imprezy) oraz muzyce (mgr Katarzyna Kraska z WBP). Ilustracją niejako do tych wystąpień stał się program poetycko-muzyczny Kto, jak on…? Pamiętajcie to imię! zaprezentowany przez Teatr Bez Nazwy ze Środowiskowego Domu Samopomocy Przystań, działający pod kierunkiem Jolanty Piszko.

Mocnym punktem całego bloku był występ Pawła Ciesielskiego, który specjalnie na tę okoliczność, skomponował i zaśpiewał, akompaniując sobie na gitarze, cztery piosenki do wierszy poświęconych Marszałkowi (m.in. Czarnowskiego i Dzięciołowskiego). Na zakończenie wręczone zostały nagrody laureatom skierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego konkursu na esej Piłsudski współcześnie – jak dziś postrzegam postać Marszałka (I nagroda: Natalia Witkowska z XXXII LO w Łodzi).
Podczas imprezy zaprezentowano także nową publikację: Józef Piłsudski w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi: katalog nabytków z lat 2008-2016 autorstwa Julity Lendzian-Twardowskiej. Można też było obejrzeć wystawę Józef Piłsudski w literaturze.

More from category

Wiersze broniące wartości

Łódzkie Wydawnictwo Primum Verbum opublikowało ostatnio tomik poetycki Aliny Makowskiej pt. Od(blaski) i od(cienie). [Read More]

Z poezją „do ludzi”

Rozmowa z Witoldem Smętkiewiczem, poetą i animatorem kultury Janusz Janyst: – Jaka tematyka jest dla Pana jako [Read More]

Grali dla Pawła

W pierwszą rocznicę śmierci łódzkiego poety, gitarzysty, wokalisty i kompozytora, Pawła Ciesielskiego, Fundacja [Read More]

Antologia Smoleńska II

W 10. rocznicę katastrofy polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem Stowarzyszenie Solidarni 2010 wydało [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives