Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday August 10th 2020

Polskie kolędowanie

Kolędowanie to ważny atrybut kulturowy Okresu Bożonarodzeniowego. Dobrze, że w Polsce tradycja wykonywania kolęd jest wciąż żywa i podtrzymywana na różnych poziomach aktywności artystycznej.

Jak wiadomo, kolędy narodziły się we Włoszech w XIII stuleciu. W Polsce już w XIV wieku pisał kolędy do tekstów łacińskich Bartłomiej z Jasła, z następnego wieku pochodzi kancjonał Jana z Przeworska. Do najstarszych kolęd z tekstem polskim należy Anioł pasterzom mówił (I polowa XVI wieku, tzw. Rękopis kórnicki).

Żaden inny kraj nie ma tak bogatego, jak Polska, repertuaru kolędowego, na co zwracał m.in. uwagę Adam Mickiewicz w trakcie swych paryskich wykładów. Obecna, codzienna praktyka rodzima ogranicza jednak ten repertuar do kilkudziesięciu pozycji. Duża część utworów jest „zamrożona” w starych kancjonałach (np. puławskim, Walentego z Brzozowa, sióstr z opactwa w Staniątkach, Kapeli generalnej Tomasza Stefanowicza), także w zbiorach folklorystycznych. Powstają jednak wciąż nowe utwory, utrzymane w różnej stylistyce.

W Okresie Bożonarodzeniowym kolędy i pastorałki śpiewa się w kościołach i domach. Ale też słucha się tych religijnych pieśni na koncertach. W styczniu można było w Łodzi i okolicach skorzystać z wielu propozycji koncertowych, obejmujących m.in. wykonania dziecięce i młodzieżowe. Warto zapewne odnotować szczególnie udane przedsięwzięcie – Regionalny Przegląd Kolęd i Pastorałek, który już po raz szesnasty zorganizowany został dla uczniów z powiatów bełchatowskiego, piotrkowskiego oraz z Piotrkowa Trybunalskiego przez Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie. Jury pod przewodnictwem Aldony Plucińskiej – starszego kustosza Muzeum Archeologii i Etnografii w Łodzi – przesłuchało około 300 uczestników reprezentujących trzy grupy wiekowe i kilka kategorii wykonawczych (soliści, duety, zespoły). Koncert laureatów Kościele p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Szydłowie, połączony z wręczeniem nagród, zgromadził wielu słuchaczy. Serce rosło, gdy słuchało się starannie opracowanych przez młodych wokalistów i instrumentalistów pod kierunkiem ich instruktorów kolęd i pastorałek dawnych i nowych (wymieńmy tu przynajmniej laureatów Grand Prix Przeglądu: są nimi zespół wokalno–instrumentalny z Gimnazjum w Moszczenicy oraz zespół młodzieżowy z MOK w Wolbórzu).

W Łodzi natomiast, najwyższą maestrią interpretacyjną związaną z prezentacją wspomnianego repertuaru odznaczał się koncert w Kościele p.w. Najświętszego Serca Jezus (czyli Kościele Jezuitów przy ul. Sienkiewicza). W wypełnionej po brzegi świątyni była okazja do podziwiania Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Formacja ta, powstała w 1953 roku, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w kraju i za granicą marek polskiej kultury. Cechę działalności Śląska stanowi, niewątpliwie, ciągłe dążenie do perfekcji i doskonałości, potwierdzane każdym występem – właśnie także tym łódzkim. Chór i orkiestra pod dyr. Krzysztofa Dziewięckiego wprost porwały słuchaczy swymi wykonaniami ciekawie zaaranżowanych utworów wyrastających z narodowej tradycji.

Polskie kolędowanie, traktowane zarówno jako praca u podstaw w kręgach szkolnych – dziecięcych i młodzieżowych, jak i wysoce profesjonalna forma ujętej w ramy koncertowe ekspresji artystycznej, jest z całą pewnością ważnym czynnikiem wzmacniającym narodową świadomość oraz tożsamość. A to ma w obecnych czasach niebagatelne znaczenie.

Previous Topic:

More from category

Z poezją „do ludzi”

Rozmowa z Witoldem Smętkiewiczem, poetą i animatorem kultury Janusz Janyst: – Jaka tematyka jest dla Pana jako [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Pseudobalet w filharmonii

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła niedawno na przygotowany wspólnie z Akademią Muzyczną im. [Read More]

Kulawa edukacja

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła ostatnio młodych słuchaczy na przedpołudniowy koncert [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives