Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Saturday August 15th 2020

Słowo i muzyka u Jezuitów

Już po raz siódmy odbył się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal „Słowo i muzyka u Jezuitów”, zorganizowany przez stowarzyszenie o tej samej nazwie przy wsparciu Parafii p.w. Najświętszego Serca Jezus z O. Proboszczem Kazimierzem Kubackim. Impreza gromadzi liczne grono odbiorców doceniających jej rangę artystyczną.

Dyrektorem festiwalu jest O. Józef Łągwa SJ, kierownikiem artystycznym Krzysztof Grzeszczak z Akademii Muzycznej w Łodzi – kompozytor, pedagog a zarazem organista na stałe związany z Kościołem Jezuitów.

Całość przedsięwzięcia obejmowała w tym roku sześć koncertów. Miejscem prawie wszystkich był, oczywiście, kościół przy ul. Sienkiewicza 60. Jedynie inauguracja odbyła się w Teatrze Muzycznym, gdzie można było podziwiać perfekcyjne przygotowany występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Program zatytułowany A to Polska właśnie obejmował utwory ludowe i patriotyczne w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry pod dyr. Krzysztofa Dziewięckiego. Komplementowanie „Śląska” wydaje się zbyteczne, chyba prawie każdy rodak ma pogląd na klasę tej formacji.

Prezentacje w świątyni poprzedzała Msza Św. z homilią nawiązującą do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Występy, biorąc pod uwagę obsadę wykonawczą, miały tu kameralny charakter. Reprezentująca Hamburg skrzypaczka Ewelina Nowicka dała wirtuozowski recital obejmujący utwory barokowe i współczesne. Wśród tych ostatnich (Kaprys polski Bacewicz, Taniec Pendereckiego) znalazły się trzy jej własne, pomysłowe kompozycje (Atonali, Strawinskana, Haggada).

Kapela Polonica (Barbara Rogala – sopran, Emilia Kinecka – flety proste, Maciej Milczarek – klawesyn, Piotr Młynarczyk – viola da gamba) w sposób technicznie i stylistycznie wzorowy wykonywała kantatową muzykę Bacha, Telemanna i Pepuscha. Nie zbrakło wszakże i Sonaty D-dur na klawesyn i violę da gamba Abla.

Kolejny wieczór poświęcony został sakralnej muzyce wokalno-instrumentalnej różnych epok (od Giordaniego po Ravela) w pełnej wyrazu interpretacji Ziemowita Wojtczaka – baryton i organisty Piotra Grajtera. Warto nadmienić, że każda edycja imprezy zawiera jakieś prawykonanie. Tym razem dzięki wymienionym artystom po raz pierwszy zabrzmiała ciekawa brzmieniowo Salve Regina Krzysztofa Grzeszczaka.

Wyrównanym, spójnym brzmieniem odznaczał się kilka dni później śpiew chóru mieszanego Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi pod dyr. Marii Hubluk-Kaszuby i Dawida Bera. Występ rozpoczęła Gaude Mater Polonia a zakończyła Modlitwa do Bogarodzicy Świdra. W partiach solowych kilku punktów programu można było posłuchać sopranu Katarzyny Zając-Caban.

Mocnym akcentem końcowym festiwalu stał się wieczór z udziałem orkiestry kameralnej Arte Positiva pod dyr. Kamila Chałupnika oraz znakomitych solistów: grającej na flecie poprzecznym Maddaleny Sartor, harfistki Eleny Biasi (obie Włoszki były solistkami w Koncercie na flet, harfę i orkiestrę Mozarta), jak i rewelacyjnego wprost w swej wirtuozerii flecisty Juliena Feltrin z Francji, wykonującego m.in. Koncert na flet prosty piccolo Vivaldiego.

Ogólnie można stwierdzić, że festiwal „Słowo i muzyka u Jezuitów” utrzymuje wysoki poziom artystyczny i to niezależnie od towarzyszących organizatorom od samego początku problemów finansowych. Budżet pierwszych edycji, tworzony dzięki wsparciu niezależnych darczyńców, oscylował wokół sumy 10 tys. zł, co w takiej sytuacji jest kwotą zaledwie symboliczną (by nie powiedzieć – śmieszną) i ułamkiem sumy, jaką ma do dyspozycji np. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej organizowany przez ks. Waldemara Sondkę. Dopiero w tym roku niewielkie dofinansowanie przyszło ze strony Urzędu Miasta oraz Urzędu Marszałkowskiego. A przecież to właśnie pieniądze w dużym stopniu decydują o rozmiarach i kształcie imprezy, która w danym wypadku mogłaby być jeszcze bogatsza w wydarzenia i mieć więcej wykonawców z zagranicy.

More from category

Z poezją „do ludzi”

Rozmowa z Witoldem Smętkiewiczem, poetą i animatorem kultury Janusz Janyst: – Jaka tematyka jest dla Pana jako [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Pseudobalet w filharmonii

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła niedawno na przygotowany wspólnie z Akademią Muzyczną im. [Read More]

Kulawa edukacja

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła ostatnio młodych słuchaczy na przedpołudniowy koncert [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives