Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday August 10th 2020

Dziesięciolecie koncertów w Archikatedrze

W Archikatedrze Łódzkiej pw.  św.Stanisława Kostki dwa razy w roku odbywają się Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Wiosenna, kwietniowa edycja tej – cieszącej się dużym uznaniem i zainteresowaniem melomanów – imprezy łączyła się z jubileuszem jej dziesięciolecia.
Każda odsłona festiwalu – wiosenna bądź też jesienna – obejmuje cztery spotkania z Polihymnią. Słuchać można recitali organowych (a ściśle biorąc jest również okazja te występy oglądać dzięki zastosowaniu za każdym razem telebimu pokazującego z bliska organistę), ponadto wszystkie edycje mają w programie koncert zespołu instrumentalnego, chóru lub orkiestry kameralnej. W trakcie minionej dekady odbyło się osiemdziesiąt muzycznych wieczorów wypełnionych grą i śpiewem znakomitych solistów, kameralistów i chórzystów z kraju oraz zagranicy. Produkcje te opatrzone były – co warto też odnotować – profesjonalną konferansjerką Elżbiety Stępnik i Witolda Paprockiego.
Kierownik artystyczny imprezy, Jakub Garbacz (pierwszy organista Archikatedry) powiedział: – Przez dziesięć lat został zaprezentowany bardzo szeroki i zróżnicowany repertuar – od średniowiecznej monodii wokalnej przez kompozycje renesansowe, monumentalne nierzadko dzieła epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu, aż po utwory współczesne, nie wyłączając także efektownych improwizacji. Zabrzmiały zarówno utwory znane i cenione przesz szerokie grono słuchaczy, jak i pozycje adresowane do muzycznych koneserów. Założeniem był bowiem taki dobór repertuaru, aby każdy mógł w nim znaleźć coś, co go zachwyci, co pozwoli intensywnie przeżywać piękno muzyki. Mam nadzieje, że podobnie będzie w przyszłości.
O tym, że festiwal będzie kontynuowany, zapewniał, witając publiczność finałowego wieczoru jubileuszowych „Dni”, ks. prałat Ireneusz Kulesza, proboszcz Parafii Archidiecezjalnej. Dał do zrozumienia, iż nie wyobraża sobie, by festiwalu mogło kiedykolwiek nie być.
Jubileuszową dwudziestą edycję zorganizowało wespół z Parafią Archikatedralną Centrum Idei ku Wielokulturowości. Współorganizatorem tradycyjnie była Fundacja Carpe Diem, kierowana przez Joannę Przybył, wspierająca notabene także i inne, poza festiwalem, inicjatywy kulturalne związane z Archikatedrą. Honorowy patronat nad XX Dniami Muzyki Organowej i Kameralnej objęli ks. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki, Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi.
Odbyły się trzy, naprawdę świetne, recitale organowe – Étienne Walhaina z Belgii a także dwóch rodzimych wirtuozów: Romana Peruckiego i Juliana Gembalskiego. Zaś na finał przewidziany został koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty Pawła Kowalskiego oraz (obchodzącej nie tak dawno 25-lecie) orkiestry Polish Camerata pod dyr. Marka Głowackiego. Zaprezentowane zostały – Koncert fortepianowy e-moll op. 11 oraz Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13. Pianista oczarował błyskotliwością techniczną interpretacji i wyważeniem muzycznych emocji, orkiestra z z zaawansowaną dyscypliną zespołowego muzykowania współtworzyła dźwiękową narrację. Wypełniająca po brzegi wnętrze świątyni publiczność zmusiła artystów do bisu.
Gratulując organizatorom „Dni” cennej inicjatywy kulturalnej, wzbogacającej łódzkie życie artystyczne, wypada życzyć udanych realizacji koncertów w przyszłości.

More from category

Grali dla Pawła

W pierwszą rocznicę śmierci łódzkiego poety, gitarzysty, wokalisty i kompozytora, Pawła Ciesielskiego, Fundacja [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Pseudobalet w filharmonii

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła niedawno na przygotowany wspólnie z Akademią Muzyczną im. [Read More]

Kulawa edukacja

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła ostatnio młodych słuchaczy na przedpołudniowy koncert [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives