Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Saturday February 23rd 2019

Chóralno-organowy „krążek modlitewny”

Łódzka firma fonograficzna Ars Sonora wydała interesującą płytę kompaktową z muzyką religijną pt. Cor Jesu… miserere. Litania. Wykonawcami są chór mieszany Cantores Cordis Iesu pod dyr. Eugeniusza Włoczyka oraz organista Tomasz Mońko.
Chór działa od 1999 r. pod egidą skierniewickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zespół powstał z myślą o współtworzeniu oprawy muzycznej podczas wizyty Jana Pawła II w Łowiczu. W ciągu piętnastolecia zapisał na swoim koncie wiele zróżnicowanych tematycznie koncertów, przede wszystkim nawiązujących do świąt kościelnych. Np. co roku, wraz z zespołami Państwowej Szkoły Muzycznej w Skierniewicach, bierze udział w programie Bożonarodzeniowym (nagrał także płytę kolędową).
Łódzki organista Tomasz Mońko występował już m.in. w Czechach i Holandii. Opublikował niedawno CD Eclipse and Dawn z cyklem improwizacji o charakterze religijno-medytacyjnym. Para się kompozycją, aranżacją i pedagogiką – prowadził zajęcia z gry liturgicznej oraz improwizacji organowej w łódzkiej Akademii Muzycznej. Zaprojektował cały nowoczesny system sterowania trakturą organów i zbudował go od podstaw. Zajmuje się systematycznie elektroniką i informatyką – projektowaniem oraz budowaniem urządzeń i systemów cyfrowych oraz programowaniem. Pełni funkcję wiceprezesa Fundacji Ewangelizacyjno-Medialnej „Największa jest miłość”.
Anonsowana płyta stanowi przemyślany pod względem narracyjno-dramaturgicznym projekt obejmujący obszerny materiał muzyczno-modlitewny. Śpiewana a cappella Litania do Serca Pana Jezusa przepleciona została kilkoma blokami poświęconych Zbawicielowi kompozycji różnych twórców (m.in. Bortnianskiego, Deak-Bardosa, Sawy). Chór śpiewa je z towarzyszeniem organów lub (częściej) bez, organista z kolei prezentuje kunsztowne, bogate harmonicznie i fakturalnie, nacechowane wirtuozerią improwizacje na bazie pieśni religijnych związanych z tematem płyty. Podkreślić należy wysoki poziom wykonawczy zarówno partii instrumentalnych, jak i wokalnych – Cantores Cordis Iesu to bowiem zespół o wyrównanym, dopracowanym intonacyjnie i dykcyjnie, brzmieniu (przewyższający zapewne umiejętnościami wiele analogicznych ansambli parafialnych).
Reżyserem nagrania, zrealizowanego w skierniewickiej Kolegiacie p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, jest Jakub Garbacz. Posłuchać tych nagrań warto.

More from category

Mozartowskie koncerty Polish Camerata

Działająca od 1990 roku Polish Camerata jest w naszym życiu muzycznym jedną z liczących się marek. Jako [Read More]

Koncert jazzowej kameralistyki

W wypełnionej po brzegi sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej wystąpił Atom String Quartet – znakomity [Read More]

Szydłowskie kolędowanie

Już po raz osiemnasty Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie opodal Piotrkowa Trybunalskiego urządziło – [Read More]

Werliński uhonorowany

(przyczynek do historii łódzkiej sceny operowej) Tenor Roman Werliński, były solista Teatru Wielkiego w Łodzi, [Read More]

Rok Grażyny Bacewicz

W roku 2019 przypada 110. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, o której mówiono niegdyś, że [Read More]

Interesting Sites

    Archives