Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday August 10th 2020

O Polsce i kościele

W Bibliotece Wolności ukazała się książka „Krzyż – in hoc signo vinces!”. Jest to pierwszy wywiad-rzeka z legendą polskiej opozycji politycznej, księdzem Stanisławem Małkowskim.

Rozmowę przeprowadzili Tomasz Sommer i Rafał Pazio, dzieląc całość materiału na dziesięć rozdziałów. Rozdziałam jedenastym jest artykuł Leszka Szymowskiego dotyczący inwigilowania księdza Małkowskiego przez Służbę Bezpieczeństwa – a trzeba zaznaczyć, że niewielu było za czasów PRL kapłanów inwigilowanych w sposób tak intensywny (działania te aprobował ówczesny wiceminister Władysław Ciastoń a nadzorował Grzegorz Piotrowski, skazany później za zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki). Historycy udowodnili, że sporządzona była tzw. „lista śmierci”, obejmująca kapłanów przeznaczonych do fizycznej likwidacji. Otwierało ją nazwisko ks. Małkowskiego. Popiełuszko był na drugim miejscu, jednak kolejność tę potem odwrócono.

Ksiądz Stanisław Małkowski – oblat benedyktyński – jako student Uniwersytetu Warszawskiego brał udział w strajkach w marcu 1968 roku, za co został usunięty z Wydziału Filozofii. Od lat siedemdziesiątych współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Komitetem Obrony Robotników oraz najważniejszymi przywódcami krajowej opozycji. Przed studiami w Seminarium Duchownym ukończył socjologię na UW. Za opozycjonistę uważa się także dziś.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy relacjonuje swe życie, pracę duszpasterską, komentuje postawy znanych mu, prominentnych postaci duchownych (w tym ks. Popiełuszki, z którym był zaprzyjaźniony) i świeckich (np. Adama Michnika, o którym kiedyś sądził, że jest antykomunistą, ale rozwój wydarzeń wyjaśnił, że tak nie jest i być może nigdy nie było). Mówi, że dzisiaj, tak samo jak w latach PRL, władze boją się prawdy głoszonej konsekwentnie i odważnie. III RP jest w dużej mierze kontynuacją PRL i nauczanie społeczne księdza Jerzego nie straciło na aktualności.

Obecnie mamy już tylko złudzenie wolności i niepodległości. Tego tematu na wszelki wypadek się nie podejmuje. A jak już koniecznie trzeba mówić o sprawach ważnych, to się je ośmiesza, choć przemilczanie jest w sumie dla lewaków skuteczniejsze – uważa ks. Małkowski. Aktualna sytuacja w sensie moralnym, religijnym, kulturowym, politycznym, wydaje się trudniejsza i gorsza niż za komuny. Poza tym wówczas była jednoznaczność prawdy i kłamstwa, dobra i zła. Teraz zło płynie z Zachodu, polega m.in. na projekcie budowy socjalistycznego superpaństwa. Nam kiedyś nie przychodziło do głowy, że istnieją jakieś ukryte cele a kierunek dla Polski jest z góry wyznaczony, na co ludzie nie mają większego wpływu. Polska stacza się ku przepaści. Okrągły stół był zdradą, komuniści umówili się ze stroną reprezentowaną choćby przez Jacka Kuronia, że pomogą sobie w eliminowaniu opozycji narodowo-katolickiej i teraz mamy tego skutki. Neosocjalizm, neobolszewizm stanowią ogromne zagrożenie. Kościół powinien budzić sumienia, wezwać np. do krucjaty różańcowej. Ks. Małkowski podkreśla, że dawniej nie czuł się tak bezsilny i samotny, jak dziś. Ta samotność ujawniła się m.in. wtedy, gdy po katastrofie smoleńskiej zaangażował się w obronę Krzyża na Krakowskim Przedmieściu i, mówiąc najdelikatniej, nie znalazł poparcia.

Obecna fala antyklerykalizmu to próba przekierowania agresji społeczeństwa, narastającej wraz z frustracją wywołaną przez aktualne rządy. Zaczyna się używać kościoła w charakterze chłopca do bicia. Niektórzy hierarchowie starają się coś od tej władzy wytargować. Ale muszą coś w zamian dać – na przykład spokój. W najważniejszych kwestiach hierarchia w Polsce zachowuje jedność i podejście czysto katolickie. Natomiast w odniesieniu do polityki postawy hierarchów są bardzo zróżnicowane. Ks. Stanisław jest zwolennikiem lustracji w kościele, co na ogół nie przysparza mu zwolenników. Szczególnym wątkiem książki jest idea intronizacji Chrystusa na Króla Polski – lansowana dlatego, że siły polityczne już nie wystarczą, aby dobro zwyciężyło.

Warto tę książkę przeczytać i zastanowić się głębiej nad poruszanymi w niej problemami

More from category

Z poezją „do ludzi”

Rozmowa z Witoldem Smętkiewiczem, poetą i animatorem kultury Janusz Janyst: – Jaka tematyka jest dla Pana jako [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Pseudobalet w filharmonii

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła niedawno na przygotowany wspólnie z Akademią Muzyczną im. [Read More]

Kulawa edukacja

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła ostatnio młodych słuchaczy na przedpołudniowy koncert [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives