Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Saturday October 20th 2018

Kwestia pamięci

Nie ma patriotyzmu bez pamięci – te słowa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego stały się mottem spektaklu poetycko-muzycznego przygotowanego przez łódzkich artystów dla uczczenia Ofiar katastrofy smoleńskiej w czwartą rocznicę tragedii. Spektakl zatytułowany Kwestia pamięci, ze scenariuszem i w reżyserii Tomasza Bieszczada, odbył się w siedzibie Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich przy ul. Tuwima w Łodzi.

Zamysł polegał na połączeniu wierszy i pieśni z multimedialnymi materiałami faktograficznymi, zaczerpniętymi m.in. z filmu Anity Gargas Anatomia upadku. Całość podzielona została na trzy części: Ofiara, Zapaść, Wzrastanie. W każdej z nich poza strofami Zbigniewa Herberta (recytował najmłodszy z wykonawców, Tomasz Czaszke) pojawiły się w autorskim wykonaniu teksty Bieszczada – np. Pogromcy stearyny o najemnikach rekwirujących znicze i kwiaty spod krzyża na Krakowskim Przedmieściu. W każdej były pieśni skomponowane przez śpiewającą i prezentującą własne wiersze Agnieszkę Battelli (np. Iskierka) oraz znakomicie akompaniujących na zmianę na gitarze i fortepianie Jarosława Paczyńskiego (np. Biżuteria z czarnego koralu) i Piotra Sumadę (np. Mury). Wszyscy oni podejmowali też zadania aktorskie, a wspomagali ich, śpiewająca z ekspresją Urszula Paczyńska a także recytujący poezję Mirosława Marcheluk i Jerzy Chojnowski. Program miał dobrą dramaturgię i tworzył sugestywny nastrój. Niezwykle silną puentą a zarazem kulminacją stała się wykonana wspólnie, pełna szlachetnego patosu pieśń Epitafium patriotów ze słowami i muzyką Paczyńskiego (Panie Prezydencie, przyjacielu/ tylko prawda ważna jest/ zginałeś za nią, za niepodległą/ nie zmieni tego zdrajców szept). Publiczność wysłuchała tego utworu powstawszy z miejsc.

Po spektaklu głos zabrał Witold Waszczykowski krytycznie ustosunkowując się do śledztwa smoleńskiego.

Patronat medialny nad Kwestią pamięci sprawowały tygodnik „Do Rzeczy” oraz „Gazeta Polska Codziennie”. Realizacja techniczna i organizacyjna spoczywała w rękach Jana Królikowskiego i Tomasza Załęskiego.

More from category

Wypowiadam się dźwiękami i ruchem

Rozmowa z Justyną Stopnicką – muzykoterapeutką, tancerką, instruktorką tańca oraz fitness, czyli nowoczesnych [Read More]

Małe ojczyzny dla Ojczyzny wielkiej

Zapatrzone w „postępową” Europę rodzime środowiska liberalno-lewicowe miały w ostatnim okresie swój [Read More]

„Biuletyn IPN” o Łodzi

Ukazał się kolejny, czerwcowy numer reaktywowanego „Biuletynu IPN – pisma o najnowszej historii Polski”. [Read More]

Pracę traktuję jako misję

Rozmowa z Tomaszem Krupą, pedagogiem Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Łodzi    Janusz Janyst – Jest [Read More]

Film jako baza edukacyjna

Status kulturowego odbiorcy uzyskuje się poprzez trud i pracę, prowadzące do erudycji w sferze tekstualnej i [Read More]

Interesting Sites

    Archives