Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Wednesday November 21st 2018

Piękno przyrody w obiektywie

Interesująca wystawa fotograficzna, zatytułowana Gracje a ukazująca urodę otaczającej nas przyrody, zorganizowana została w Młodzieżowej Galerii Debiutów mieszczącej się w Domu Kultury przy ul. Zawiszy Czarnego.

Autorka zdjęć, Katarzyna Szafran, jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, obecnie studentką III roku biotechnologii w Uniwersytecie Łódzkim. Fotografią zajmuje się od czasów szkolnych. Przed trzema laty miała w tej samej galerii wystawę pt. Ta natura jest niezmierna (fotogramy dostępne są w internecie). Zdjęcia do obecnej ekspozycji robione były w latach 2011-2012 w Kuźnicy na Helu, podpoznańskim Puszczykowie oraz okolicach Zwierzyńca na Roztoczu.

– Fotografia przyrodnicza, a w szczególności makrofotografia, to moja ulubiona dziedzina – powiedziała mi młoda artystka. – Przyrodę zawsze lubiłam obserwować. Jej piękno, ale też czasami okrucieństwo, są fascynujące. Makrofotografia umożliwia wydobycie detali niezauważanych gołym okiem i pozwala spojrzeć na rejestrowane obiekty z innej perspektywy. Utrwalam również ciekawe widoki, które są często wzbogaceniem wakacyjnych wędrówek.

Na wystawie znalazło się 69 fotografii – w większości kolorowych, ale nie zabrakło też paru czarno-białych. Poza kilkoma pejzażami można było obejrzeć kwiaty, owady, ptaki, wiewiórkę na drzewie, oszronione gałązki, ślady kropli deszczu na powierzchni wody. Ukazana została wizualna atrakcyjność śladu stopy na piasku czy też… przekroju modrej kapusty.

Niewątpliwie, eksponowanie drobnych obiektów, koncentrowanie się na szczególe, na niuansach walorowych i fakturalnych, wymaga zarówno biegłości warsztatowej, jak i szczególnej wrażliwości fotografika. Zaprezentowane zdjęcia, wysmakowane estetycznie, starannie zakomponowane, potwierdziły predyspozycje i umiejętności autorki – mogły oglądających zaciekawić a w niektórych wypadkach zachwycić.

Tego typu wystawa spełnia podwójną rolę. Jest udokumentowaniem piękna otaczającego nas świata, ale uczy jednocześnie szukać tego piękna dookoła i je dostrzegać.

More from category

Diariusz Dariusza

Całkiem niedawno wpadł mi w ręce zbiór wierszy Dariusza Wolniakowskiego pod niepozbawionym dowcipu tytułem [Read More]

Wypowiadam się dźwiękami i ruchem

Rozmowa z Justyną Stopnicką – muzykoterapeutką, tancerką, instruktorką tańca oraz fitness, czyli nowoczesnych [Read More]

Małe ojczyzny dla Ojczyzny wielkiej

Zapatrzone w „postępową” Europę rodzime środowiska liberalno-lewicowe miały w ostatnim okresie swój [Read More]

„Biuletyn IPN” o Łodzi

Ukazał się kolejny, czerwcowy numer reaktywowanego „Biuletynu IPN – pisma o najnowszej historii Polski”. [Read More]

Pracę traktuję jako misję

Rozmowa z Tomaszem Krupą, pedagogiem Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Łodzi    Janusz Janyst – Jest [Read More]

Interesting Sites

    Archives