Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Saturday August 15th 2020

Piękno przyrody w obiektywie

Interesująca wystawa fotograficzna, zatytułowana Gracje a ukazująca urodę otaczającej nas przyrody, zorganizowana została w Młodzieżowej Galerii Debiutów mieszczącej się w Domu Kultury przy ul. Zawiszy Czarnego.

Autorka zdjęć, Katarzyna Szafran, jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, obecnie studentką III roku biotechnologii w Uniwersytecie Łódzkim. Fotografią zajmuje się od czasów szkolnych. Przed trzema laty miała w tej samej galerii wystawę pt. Ta natura jest niezmierna (fotogramy dostępne są w internecie). Zdjęcia do obecnej ekspozycji robione były w latach 2011-2012 w Kuźnicy na Helu, podpoznańskim Puszczykowie oraz okolicach Zwierzyńca na Roztoczu.

– Fotografia przyrodnicza, a w szczególności makrofotografia, to moja ulubiona dziedzina – powiedziała mi młoda artystka. – Przyrodę zawsze lubiłam obserwować. Jej piękno, ale też czasami okrucieństwo, są fascynujące. Makrofotografia umożliwia wydobycie detali niezauważanych gołym okiem i pozwala spojrzeć na rejestrowane obiekty z innej perspektywy. Utrwalam również ciekawe widoki, które są często wzbogaceniem wakacyjnych wędrówek.

Na wystawie znalazło się 69 fotografii – w większości kolorowych, ale nie zabrakło też paru czarno-białych. Poza kilkoma pejzażami można było obejrzeć kwiaty, owady, ptaki, wiewiórkę na drzewie, oszronione gałązki, ślady kropli deszczu na powierzchni wody. Ukazana została wizualna atrakcyjność śladu stopy na piasku czy też… przekroju modrej kapusty.

Niewątpliwie, eksponowanie drobnych obiektów, koncentrowanie się na szczególe, na niuansach walorowych i fakturalnych, wymaga zarówno biegłości warsztatowej, jak i szczególnej wrażliwości fotografika. Zaprezentowane zdjęcia, wysmakowane estetycznie, starannie zakomponowane, potwierdziły predyspozycje i umiejętności autorki – mogły oglądających zaciekawić a w niektórych wypadkach zachwycić.

Tego typu wystawa spełnia podwójną rolę. Jest udokumentowaniem piękna otaczającego nas świata, ale uczy jednocześnie szukać tego piękna dookoła i je dostrzegać.

More from category

Z poezją „do ludzi”

Rozmowa z Witoldem Smętkiewiczem, poetą i animatorem kultury Janusz Janyst: – Jaka tematyka jest dla Pana jako [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Pseudobalet w filharmonii

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła niedawno na przygotowany wspólnie z Akademią Muzyczną im. [Read More]

Kulawa edukacja

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina zaprosiła ostatnio młodych słuchaczy na przedpołudniowy koncert [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives