Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Tuesday September 17th 2019

Piękno przyrody w obiektywie

Interesująca wystawa fotograficzna, zatytułowana Gracje a ukazująca urodę otaczającej nas przyrody, zorganizowana została w Młodzieżowej Galerii Debiutów mieszczącej się w Domu Kultury przy ul. Zawiszy Czarnego.

Autorka zdjęć, Katarzyna Szafran, jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, obecnie studentką III roku biotechnologii w Uniwersytecie Łódzkim. Fotografią zajmuje się od czasów szkolnych. Przed trzema laty miała w tej samej galerii wystawę pt. Ta natura jest niezmierna (fotogramy dostępne są w internecie). Zdjęcia do obecnej ekspozycji robione były w latach 2011-2012 w Kuźnicy na Helu, podpoznańskim Puszczykowie oraz okolicach Zwierzyńca na Roztoczu.

– Fotografia przyrodnicza, a w szczególności makrofotografia, to moja ulubiona dziedzina – powiedziała mi młoda artystka. – Przyrodę zawsze lubiłam obserwować. Jej piękno, ale też czasami okrucieństwo, są fascynujące. Makrofotografia umożliwia wydobycie detali niezauważanych gołym okiem i pozwala spojrzeć na rejestrowane obiekty z innej perspektywy. Utrwalam również ciekawe widoki, które są często wzbogaceniem wakacyjnych wędrówek.

Na wystawie znalazło się 69 fotografii – w większości kolorowych, ale nie zabrakło też paru czarno-białych. Poza kilkoma pejzażami można było obejrzeć kwiaty, owady, ptaki, wiewiórkę na drzewie, oszronione gałązki, ślady kropli deszczu na powierzchni wody. Ukazana została wizualna atrakcyjność śladu stopy na piasku czy też… przekroju modrej kapusty.

Niewątpliwie, eksponowanie drobnych obiektów, koncentrowanie się na szczególe, na niuansach walorowych i fakturalnych, wymaga zarówno biegłości warsztatowej, jak i szczególnej wrażliwości fotografika. Zaprezentowane zdjęcia, wysmakowane estetycznie, starannie zakomponowane, potwierdziły predyspozycje i umiejętności autorki – mogły oglądających zaciekawić a w niektórych wypadkach zachwycić.

Tego typu wystawa spełnia podwójną rolę. Jest udokumentowaniem piękna otaczającego nas świata, ale uczy jednocześnie szukać tego piękna dookoła i je dostrzegać.

More from category

Pamięć o historii

Po raz kolejny zorganizowane zostały w Jeżowie uroczyste obchody rocznicowe związane z bitwą rozegraną nieopodal [Read More]

Panie z bojowego szlaku

Na rynku czytelniczym pojawiła się, wydana nakładem warszawskiej oficyny Zona Zero, książka Agnieszki [Read More]

Łódź w piosence

W czerwcu sala koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów przy ul. Żubardzkiej była miejscem [Read More]

Łódź jest moją miłością

Z Urszulą Kowalską – poetką, publicystką, animatorką kultury, rozmawia Janusz Janyst – Ma Pani opinię [Read More]

Pełnię posługę jako organistka

Rozmowa z Agnieszką Dobroń – organistką i klawesynistką JANUSZ JANYST: – Czy funkcję organistki, którą [Read More]

Interesting Sites

    Archives