Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Saturday February 23rd 2019

Piękno przyrody w obiektywie

Interesująca wystawa fotograficzna, zatytułowana Gracje a ukazująca urodę otaczającej nas przyrody, zorganizowana została w Młodzieżowej Galerii Debiutów mieszczącej się w Domu Kultury przy ul. Zawiszy Czarnego.

Autorka zdjęć, Katarzyna Szafran, jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, obecnie studentką III roku biotechnologii w Uniwersytecie Łódzkim. Fotografią zajmuje się od czasów szkolnych. Przed trzema laty miała w tej samej galerii wystawę pt. Ta natura jest niezmierna (fotogramy dostępne są w internecie). Zdjęcia do obecnej ekspozycji robione były w latach 2011-2012 w Kuźnicy na Helu, podpoznańskim Puszczykowie oraz okolicach Zwierzyńca na Roztoczu.

– Fotografia przyrodnicza, a w szczególności makrofotografia, to moja ulubiona dziedzina – powiedziała mi młoda artystka. – Przyrodę zawsze lubiłam obserwować. Jej piękno, ale też czasami okrucieństwo, są fascynujące. Makrofotografia umożliwia wydobycie detali niezauważanych gołym okiem i pozwala spojrzeć na rejestrowane obiekty z innej perspektywy. Utrwalam również ciekawe widoki, które są często wzbogaceniem wakacyjnych wędrówek.

Na wystawie znalazło się 69 fotografii – w większości kolorowych, ale nie zabrakło też paru czarno-białych. Poza kilkoma pejzażami można było obejrzeć kwiaty, owady, ptaki, wiewiórkę na drzewie, oszronione gałązki, ślady kropli deszczu na powierzchni wody. Ukazana została wizualna atrakcyjność śladu stopy na piasku czy też… przekroju modrej kapusty.

Niewątpliwie, eksponowanie drobnych obiektów, koncentrowanie się na szczególe, na niuansach walorowych i fakturalnych, wymaga zarówno biegłości warsztatowej, jak i szczególnej wrażliwości fotografika. Zaprezentowane zdjęcia, wysmakowane estetycznie, starannie zakomponowane, potwierdziły predyspozycje i umiejętności autorki – mogły oglądających zaciekawić a w niektórych wypadkach zachwycić.

Tego typu wystawa spełnia podwójną rolę. Jest udokumentowaniem piękna otaczającego nas świata, ale uczy jednocześnie szukać tego piękna dookoła i je dostrzegać.

More from category

Mozartowskie koncerty Polish Camerata

Działająca od 1990 roku Polish Camerata jest w naszym życiu muzycznym jedną z liczących się marek. Jako [Read More]

Oleje Biernackiego

W łódzkiej Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113 można było oglądać wystawę najnowszych obrazów Andrzeja [Read More]

Szydłowskie kolędowanie

Już po raz osiemnasty Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie opodal Piotrkowa Trybunalskiego urządziło – [Read More]

„Sztuka naiwna” w Willi

W Galerii Willa przy ul. Wólczańskiej eksponowana jest wystawa „sztuki naiwnej” – a ściśle malarstwa ze [Read More]

Rok Grażyny Bacewicz

W roku 2019 przypada 110. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, o której mówiono niegdyś, że [Read More]

Interesting Sites

    Archives