Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Thursday March 21st 2019

Piosenki Anny German

Dwukrotnie w Łodzi a potem jeszcze kilka razy w innych miastach regionu odbył się koncert piosenek Anny German w wykonaniu Sylwii Strugińskiej-Wochowskiej i zespołu Alla Vienna.

Postać Anny German i utwory z jej repertuaru cieszą się dziś sporym zainteresowaniem dzięki nadawanemu nie tak dawno w telewizji serialowi jej poświęconemu. Piosenkarka za życia osiągnęła międzynarodową sławę – występowała na kilku kontynentach, była laureatką prestiżowych konkursów, posiadaczką złotych płyt. Śpiewała w siedmiu językach, zaś płyty nagrała po polsku, włosku i rosyjsku. Polonia amerykańska dwukrotnie uznała ją za najlepszą polską piosenkarkę a Rosjanie… nazwali jej imieniem asteroidę krążącą wokół słońca. Jej karierę skomplikował nieszczęśliwy wypadek a zakończyła przedwczesna śmierć (w roku 1982).

Sylwia Strugińska-Wochowska, będąca od 2005 roku, czyli od momentu ukończenia studiów na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, solistką Teatru Muzycznego w Łodzi, znana jest melomanom głównie z występów w klasycznych operetkach, takich jak Zemsta nietoperza, Wesoła wdówka, Księżniczka czardasza, Wiktoria i jej huzar. Na wspomnianych koncertach wykonywała kilkanaście piosenek, w tym Zakwitnę różą, Jesteś moją miłością, Taka prawda nieprawdziwa i największe przeboje German: Tańczące Eurydyki oraz Człowieczy los.

Śpiewaczka w sposób całkowicie naturalny przestawiła się na odpowiednie dla piosenek prowadzenie głosu. Jej interpretacje – dopracowane w szczegółach, charakteryzujące się precyzją intonacyjną, wzorową dykcją i pięknym kształtowaniem frazy – nie były przy tym w stosunku do pierwowzorów naśladowcze, lecz całkowicie oryginalne. Element wspólny stanowił natomiast dominujący w tych interpretacjach liryzm przekazu.

Sopranistce sprawnie akompaniował działający od trzech lat, siedmioosobowy zespół Alla Vienna w składzie: Marta Niedźwiedzka – skrzypce, Małgorzata Smyczyńska – wiolonczela, Mariusz Barszcz – klarnet, Jan Dobrowolski – flet, Adam Manijak – fortepian, Jan Niedźwiedzki – kontrabas, Tomasz Wrocławski – perkusja. Akompaniament wypadł ciekawie. O piosenkowych aranżacjach German mówiła, że powinny być jak suknia noszona przez kobietę – nie powinny jej przeszkadzać, lecz wspomagać osobowość, urodę. Ten warunek spełniły niebanalne opracowania Jana Niedźwiedziego, dobrze wykorzystujące potencjał brzmieniowy poszczególnych instrumentów. Muzycy dopełnili program kilkoma leitmotivami z polskich seriali (Dom, Polskie drogi, Janosik).

Wszystkie koncerty zostały niezwykle ciepło przyjęte przez słuchaczy, za każdym razem artyści kilkakrotnie bisowali.

More from category

Pełnię posługę jako organistka

Rozmowa z Agnieszką Dobroń – organistką i klawesynistką JANUSZ JANYST: – Czy funkcję organistki, którą [Read More]

Koncert jazzowej kameralistyki

W wypełnionej po brzegi sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej wystąpił Atom String Quartet – znakomity [Read More]

Szydłowskie kolędowanie

Już po raz osiemnasty Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie opodal Piotrkowa Trybunalskiego urządziło – [Read More]

Werliński uhonorowany

(przyczynek do historii łódzkiej sceny operowej) Tenor Roman Werliński, były solista Teatru Wielkiego w Łodzi, [Read More]

Rok Grażyny Bacewicz

W roku 2019 przypada 110. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, o której mówiono niegdyś, że [Read More]

Interesting Sites

    Archives