Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Saturday August 15th 2020

Rzeczpospolita mafijna

Nakładem Bollinari Publishing House wydana została godna polecenia książka Bogdana Święczkowskiego pt. „Łańcuch poszlak. Wielka gra mafii i rosyjskich służb specjalnych”. Z tej publikacji na pewno więcej można się dowiedzieć o Polsce, niż z mainstreamowych mediów – telewizji i prasy.

Bogdan Święczkowski to absolwent UJ, wieloletni prokurator – w tym Pionu ds. Przestępczości Zorganizowanej – szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2006-2007, członek Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów „Ad Vocem”, działacz samorządowy i społeczny, autor publikacji dotyczących przestępczości zorganizowanej i służb specjalnych. Obecnie jest prokuratorem Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku.

Książka, mająca formę wywiadu-rzeki przeprowadzonego przez Romana Mańkę i Łukasza Ziaję, podzielona została na siedem rozdziałów i poprzedzona wstępem odautorskim. W tym wstępie Święczkowski pisze, że długo zastanawiał się, czy powinien w takiej właśnie formie wypowiadać się na temat sytuacji w wymiarze sprawiedliwości, fałszowaniu najnowszej historii przez media „mętnego nurtu”, dezintegracji najważniejszych w Polsce instytucji życia publicznego, w których na stanowiska kierownicze powracają osoby kojarzone z byłym reżimem komunistycznym a także mówić o tym, że wielkie mocarstwa traktują nasz kraj jako pole do różnego rodzaju działań całkowicie niekorzystnych dla Polski i Polaków. Uznał jednak, że informowanie o patologiach stanowi obowiązek wobec społeczeństwa.

Święczkowski odsłania kulisy różnych afer i działań mafii. Afera gruntowa zahaczała o strategiczne interesy rosyjskiego sektora paliwowo-energetycznego, w których chodzi o gospodarczo-polityczne uzależnienie Polski od Rosji. Operacja CBA w Ministerstwie Rolnictwa mimochodem torpedowała rosyjski plan. Przeciek nie pozwolił na wykrycie korupcji i zablokował w długofalowym ujęciu walkę z korupcyjnymi zjawiskami (wiedzę o przecieku miał Andrzej Lepper – zakończył życie, wraz ze swym pełnomocnikiem prawnym, gdy zaczął dyskretnie ujawniać szczegóły). Zostały wyciszone afery hazardowa i stoczniowa (nasze stocznie były konkurencyjne wobec zachodnioeuropejskich – likwidacja tego przemysłu powinna spowodować postawienie przedstawicieli rządu przed Trybunałem Stanu). Ogólnie wymiar sprawiedliwości, niezwykle restrykcyjny dla tzw. przeciętnych Kowalskich, jest ślepy, gdy chodzi o grube ryby. Pewnym osobom gwarantuje się nietykalność. Wszczynane są natomiast bezpodstawne śledztwa wobec reprezentantów opozycji. A sprawa Krzysztofa Olewnika? W przeciwieństwie do wielu innych, podobnych przypadków, przebiła się do wiadomości publicznej tylko dzięki wielkim pieniądzom zainwestowanym przez rodzinę.

Mafie mają oparcie w świecie polityki. Działająca za przyzwoleniem państwa, tworzona z udziałem byłych oficerów WSI, mafia paliwowa rozprowadza po dystrybutorach podrobiony towar, uzyskując wielokrotne „przebicie”. Ogromne zyski przynosi mafii budowa autostrad, „najwyższą ligę” przestępczości stanowi handel bronią.

Mafia węglowa, przejąwszy za bezcen majątki kopalń celowo doprowadzonych do upadłości (zniszczono prawie 90% przemysłu górniczego), posiada monopol na obrót węglem. Barbara Blida, mająca konotacje z ludźmi „rozdającymi tu karty”, strzeliła do siebie z bezpiecznej pozornie amunicji. Jej śmierć okazała się w efekcie na rękę strukturom przestępczym i związanym z władzą kręgom politycznym. Prorządowe media wykorzystują tę historię do krucjaty przeciwko IV RP, przeciw zwolennikom zdecydowanej walki z korupcją oraz zorganizowaną przestępczością.

Przestępcy i bandyci są już silniejsi od polskiego państwa. Wraz ze skorumpowanymi politykami i szemranymi biznesmenami dyktują warunki gry. Państwo jest coraz słabsze (tragedia smoleńska i sposób prowadzenia śledztwa zdemaskowały w zasadzie agonię jego struktur). Obecnie mafie podlegają ewolucji. Pieniądze (miliardy złotych) pochodzące z działań kryminalnych inwestowane są w gospodarkę, następuje transfer świata przestępczego do biznesu..

Zaś przyzwolenie na działalność niezgodną z prawem jest wszechobecne.

Struktury zorganizowanej przestępczości, zatrudniające m.in. zawodowych morderców, zostały zasilone przez niezweryfikowanych funkcjonariuszy komunistycznej agentury Mają na swych usługach adwokatów z góry opłacanych za dyspozycyjność. Ze śledztw wyklucza się zbyt gorliwych prokuratorów. Skorumpowani posłowie blokują niekorzystne dla przestępczości rozwiązania prawne.

Natomiast media głównego nurtu wytwarzają fałszywą wizję świata, która zasłania realną rzeczywistość. Biorą też udział w grach i manipulacjach obcych wywiadów.

W okresie rządów PiS przestępczość została sprowadzona do defensywy. Nic dziwnego, że ten okres się zakłamuje. Notabene podczas wyborów więźniowie w zakładach karnych masowo poparli PO. Teraz wielu (bynajmniej, nie drobnych) przestępców chodzi w glorii chwały…

No cóż, po lekturze tej książki komentarz wydaje się zbyteczny. Nasuwa się co najwyżej pytanie, czy skoro jest tak (źle), jak jest, to może być jeszcze gorzej, czy też już nie?

More from category

Wiersze broniące wartości

Łódzkie Wydawnictwo Primum Verbum opublikowało ostatnio tomik poetycki Aliny Makowskiej pt. Od(blaski) i od(cienie). [Read More]

Z poezją „do ludzi”

Rozmowa z Witoldem Smętkiewiczem, poetą i animatorem kultury Janusz Janyst: – Jaka tematyka jest dla Pana jako [Read More]

Grali dla Pawła

W pierwszą rocznicę śmierci łódzkiego poety, gitarzysty, wokalisty i kompozytora, Pawła Ciesielskiego, Fundacja [Read More]

Antologia Smoleńska II

W 10. rocznicę katastrofy polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem Stowarzyszenie Solidarni 2010 wydało [Read More]

„U Srzednickiego”

Mamy w Łodzi nowy ośrodek kultury, mieszczący się w siedzibie Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego przy [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives