Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Saturday February 23rd 2019

Gmyz – dziennikarz śledczy

Księgarnia Wojskowa im. gen. Roweckiego „Grota” zaprosiła  do sali konferencyjnej wieżowca PKP na spotkanie z Cezarym Gmyzem, połączone z promocją jego, wydanej właśnie przez „Frondę”, książki pt. „Zawód: dziennikarz śledczy”. Spotkanie prowadził Łukasz Głowacki z Radia Plus.

Cezary Gmyz, jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Wybrał dziennikarstwo śledcze, bo – jak mówi – najciekawsze historie są poza teatrem.. Pisał m.in. do „Życia Warszawy”, „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, obecnie (po wyrzuceniu z „Rzepy” za zgodny z prawdą artykuł dotyczący śladów trotylu na wraku samolotu rozbitego w katastrofie smoleńskiej) związany jest z nowo powstałym tygodnikiem „Do Rzeczy”.

Gmyz objaśniał, jakich zasad powinien przestrzegać dziennikarz śledczy. Przede wszystkim takich, które obowiązują wszystkich żurnalistow – a więc nie wolno mu kłamać (wszelako kłamiących pseudodziennikarzy dzisiaj nie brak). Celem piszącego jest przekazanie czytelnikom prawdziwej wiedzy dotyczącej jakiegoś wycinka rzeczywistości. W pracy niezbędna jest podejrzliwość i idąca z nią w parze umiejętność odróżniania wiadomości prawdziwych od fałszywych. Dziennikarz śledczy bezwzględnie musi chronić źródła informacji i trzymać się reguły, że informacją nie jest ta pochodząca tylko z jednego źródła (niezbędne są przynajmniej dwa źródła). Najgorsza metoda działania to wyszukiwanie informacji w internecie, który stanowi gigantyczny śmietnik. Nic nie zastąpi rozmów z ludźmi i „dochodzenia do kłębka” poprzez poruszanie się na piechotę.

Bohater spotkania początkowo zajmował się dziennikarstwem politycznym, ale, jak stwierdził, nie lubi chodzenia w stadzie: „prawdziwe dziennikarstwo jest zawodem samotniczym”.

Jak wiadomo, sporo energii poświęcił on zagadnieniu lustracji w kościołach różnych wyznań. Sensem lustracji jest zaś przywrócenie elementarnej wiedzy i sprawiedliwości a nie jakieś „polowanie na czarownice”. Skądinąd dziś tajni współpracownicy, oczywiście nie tylko w kościele, są często szantażowani – byli oficerowie prowadzący biorą od nich pieniądze za milczenie. Jeśli chodzi o wszechobecne w III RP afery, to nie ma takiej, w której nie pojawialiby się, jako uczestnicy, agenci służb specjalnych. Tu też tkwi wyjaśnienie kwestii, dlaczego np. tak dużo kosztuje w naszym kraju budowa autostrad. W kosztach ukryty jest „podatek korupcyjny”.

Obszerniejsze odpowiedzi na niektóre z pytań padających podczas spotkania znajdują się w promowanej książce. Ma ona formę wywiadu przeprowadzonego z Cezarym Gmyzem przez Piotra Gocieka i została podzielona na sześć zasadniczych rozdziałów. Jeden z nich poświęcony jest właśnie lustracji kościoła. Wręcz porażające są dane dotyczące przede wszystkim agentury w kościele prawosławnym (prawie wszyscy członkowie episkopatu i ponad połowa zwykłych duchownych była tajnymi współpracownikami SB). Procentowo o wiele mniej TW było w kościele luterańskim i katolickim, Gmyz podaje wszakże nazwiska hierarchów „najgłębiej umoczonych”. Kolejny rozdział dotyczy PRL-owskich agentów wprowadzanych na obszar Watykanu. Jednym z nich był Tomasz Turowski – ten sam, który znalazł się na lotnisku w Smoleńsku podczas katastrofy i który wraz z długoletnim agentem SB, prawosławnym arcybiskupem Sawą współtworzył zespół przygotowujący apel polskich i rosyjskich biskupów o pojednanie (apel nieodczytany notabene w rosyjskich cerkwiach).

W innych rozdziałach i podrozdziałach jest mowa o tym, co kryją archiwa IPN-u, o szybkiej zmianie przez PO prawa – mającej uchronić oligarchę Krauzego przed odpowiedzialnością karną, o agencie Tomku i akcji CBA zmierzającej do wyjaśnienia sekretu posiadłości Kwaśniewskich w Kazimierzu, o „myśliwskim uzależnieniu” prezydenta Komorowskiego i różnych innych sprawach, nie wykluczając, rzecz jasna, smoleńskiej katastrofy. Atrakcyjność tematów sprawia, że książkę „pochłania się” błyskawicznie.

More from category

Mozartowskie koncerty Polish Camerata

Działająca od 1990 roku Polish Camerata jest w naszym życiu muzycznym jedną z liczących się marek. Jako [Read More]

Oleje Biernackiego

W łódzkiej Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113 można było oglądać wystawę najnowszych obrazów Andrzeja [Read More]

Szydłowskie kolędowanie

Już po raz osiemnasty Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie opodal Piotrkowa Trybunalskiego urządziło – [Read More]

„Sztuka naiwna” w Willi

W Galerii Willa przy ul. Wólczańskiej eksponowana jest wystawa „sztuki naiwnej” – a ściśle malarstwa ze [Read More]

Rok Grażyny Bacewicz

W roku 2019 przypada 110. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, o której mówiono niegdyś, że [Read More]

Interesting Sites

    Archives