Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday November 12th 2018

Nowa łódzka orkiestra

W kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Kilińskiego wystąpiła w połowie stycznia (tuż po niedzielnej, wieczornej Mszy św.) nowa łódzka orkiestra – Symphonix Ensemble. Liczący ćwierć setki instrumentalistów zespół założony został dwa lata temu przez Marcina Wernera, studiującego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów fortepian i kompozycję. Ów ambitny muzyk jest kierownikiem artystycznym i dyrygentem młodej stażem oraz wiekiem formacji, skupiającej jego kolegów – głównie studentów, ale też „świeżo upieczonych” absolwentów łódzkiej uczelni muzycznej. Wszyscy oni solidarnie współtworzą niezależną od programu studiów inicjatywę, rozwijającą się pomyślnie pod patronatem Łódzkiego Domu Kultury.

Wspomniany występ obejmował popularne miniatury należące do klasyki koncertowej, takie jak Aria z III Suity orkiestrowej Bacha czy Łabędź z Karnawału zwierząt Saint-Saënsa (w tym drugim utworze solo na wiolonczeli realizowała Kaja Flaga).

Główną solistką wieczoru była sopranistka Agnieszka Wasilewska, zbliżająca się właśnie do dyplomu na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. Dysponuje głosem szlachetnym w barwie, wyrównanym w rejestrach, muzykalnie prowadzonym w sensie kształtowania frazy. Było to słyszalne już w rozpoczynającej koncert Ave Maria Bacha-Gounoda.

Można się było przekonać, że członkowie Symphonix Ensemble zdołali wraz z dyrygentem wypracować spójne brzmienie. Charakteryzowało ono także interpretacje kolęd (od Przybieżeli do Betlejem po Cichą noc), zaprezentowanych zarówno z udziałem Agnieszki Wasilewskiej, jak i w wersji czysto orkiestrowej. Niebanalne aranżacje przygotowane zostały przez Jakuba Kowalewskiego i Marcina Wernera. Swoistym zaskoczeniem okazała się zamykająca koncert kolęda Bóg się rodzi zaaranżowana w sposób kojarzący się cokolwiek z… Bolerem Ravela.

Licznie zgromadzeni słuchacze zmusili orkiestrę do bisowania.

More from category

Piosenki Pawła Ciesielskiego

Do najbardziej szlachetnych gatunków muzyki rozrywkowej należy piosenka poetycka, charakteryzująca się szczególnym [Read More]

Wypowiadam się dźwiękami i ruchem

Rozmowa z Justyną Stopnicką – muzykoterapeutką, tancerką, instruktorką tańca oraz fitness, czyli nowoczesnych [Read More]

Premiera pięknie wyśpiewana

Wciąż aktualne jest pytanie – szczególnie istotne w odniesieniu do repertuarowej klasyki – czym powinna [Read More]

Pracę traktuję jako misję

Rozmowa z Tomaszem Krupą, pedagogiem Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Łodzi    Janusz Janyst – Jest [Read More]

Big-band Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprosił na pierwszy koncert z planowanej serii „Klasycy big-bandu”.  Bohaterem [Read More]

Interesting Sites

    Archives