Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Sunday December 16th 2018

Recital organowy u Jezuitów

W kościele Ojców Jezuitów, po niedzielnej, wieczornej Mszy św. można nierzadko wsłuchać się w piękno muzyki organowej. Swoje dokonania prezentują tu studenci sekcji organów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. W grudniu wystąpiła Aida Stępniak z klasy prof. Piotra Grajtera, studiująca też równolegle w łódzkiej uczelni teorię muzyki.

Młoda artystka skupiła się w swoim recitalu głównie na muzyce barokowej, rozpoczynając recital Psalmem 23 Mein Huter und mein Hirt niderlandzkiego twórcy, Jana Pieterszoona Sweelincka. To była najbardziej skupiona w nastroju i, w sensie brzmieniowym, surowo potraktowana kompozycja, sprzyjająca natychmiastowemu nastawieniu się przez słuchaczy na uważną kontemplację.

Z dorobku Johanna Pachelbela, reprezentanta, poprzedzającej twórczość Bachowską, szkoły południowoniemieckiej, wybrana została Aria Sexta „Sebaldina” z Hexachordum Apollinis. Jest to w istocie cykl polifonicznych wariacji, w których wykonawczyni, stosując urozmaiconą rejestrację, zadbała o wyraźne zróżnicowanie kolorystyczne poszczególnych odcinków.

„Wycieczką” w stronę epoki romantycznej a zarazem momentem zaznaczenia, w pewnym stopniu, pierwiastka lirycznego, stała się Siciliana z Sześciu triów na organy op. 47 wybitnego, neoromantycznego polifonisty niemieckiego, Maxa Regera. Słuchając tej kompozycji można było podążać myślą za urokliwą melodią podbudowaną kunsztownym, polifonizującym akompaniamentem.

Jako powrót do baroku i zwieńczenie występu potraktowana została monumentalna Fantazja i Fuga g-moll BWV 542 Johanna Sebastiana Bacha. W Fantazji interpretacja uwypukliła silne kontrasty budujące ekspresję, zaś w dynamicznie wykonanej Fudze osiągnięta została dramaturgiczna kulminacja dyptyku.

Aida Stępniak zagrała wszystkie utwory realizując przejrzystą koncepcję wyrazową, cechą recitalu była też wzorowa precyzja techniczna.

More from category

Wyśpiewane dzieje

Z Jerzym Wolniakiem – reżyserem, śpiewakiem, pedagogiem, animatorem kultury, rozmawia Janusz Janyst – [Read More]

Stulecie piosenką opowiedziane

Dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę, po 123 latach zaborów, niepodległości, Teatr Wielki w Łodzi [Read More]

Piosenki Pawła Ciesielskiego

Do najbardziej szlachetnych gatunków muzyki rozrywkowej należy piosenka poetycka, charakteryzująca się szczególnym [Read More]

Wypowiadam się dźwiękami i ruchem

Rozmowa z Justyną Stopnicką – muzykoterapeutką, tancerką, instruktorką tańca oraz fitness, czyli nowoczesnych [Read More]

Premiera pięknie wyśpiewana

Wciąż aktualne jest pytanie – szczególnie istotne w odniesieniu do repertuarowej klasyki – czym powinna [Read More]

Interesting Sites

    Archives