Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Thursday March 21st 2019

Recital organowy u Jezuitów

W kościele Ojców Jezuitów, po niedzielnej, wieczornej Mszy św. można nierzadko wsłuchać się w piękno muzyki organowej. Swoje dokonania prezentują tu studenci sekcji organów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. W grudniu wystąpiła Aida Stępniak z klasy prof. Piotra Grajtera, studiująca też równolegle w łódzkiej uczelni teorię muzyki.

Młoda artystka skupiła się w swoim recitalu głównie na muzyce barokowej, rozpoczynając recital Psalmem 23 Mein Huter und mein Hirt niderlandzkiego twórcy, Jana Pieterszoona Sweelincka. To była najbardziej skupiona w nastroju i, w sensie brzmieniowym, surowo potraktowana kompozycja, sprzyjająca natychmiastowemu nastawieniu się przez słuchaczy na uważną kontemplację.

Z dorobku Johanna Pachelbela, reprezentanta, poprzedzającej twórczość Bachowską, szkoły południowoniemieckiej, wybrana została Aria Sexta „Sebaldina” z Hexachordum Apollinis. Jest to w istocie cykl polifonicznych wariacji, w których wykonawczyni, stosując urozmaiconą rejestrację, zadbała o wyraźne zróżnicowanie kolorystyczne poszczególnych odcinków.

„Wycieczką” w stronę epoki romantycznej a zarazem momentem zaznaczenia, w pewnym stopniu, pierwiastka lirycznego, stała się Siciliana z Sześciu triów na organy op. 47 wybitnego, neoromantycznego polifonisty niemieckiego, Maxa Regera. Słuchając tej kompozycji można było podążać myślą za urokliwą melodią podbudowaną kunsztownym, polifonizującym akompaniamentem.

Jako powrót do baroku i zwieńczenie występu potraktowana została monumentalna Fantazja i Fuga g-moll BWV 542 Johanna Sebastiana Bacha. W Fantazji interpretacja uwypukliła silne kontrasty budujące ekspresję, zaś w dynamicznie wykonanej Fudze osiągnięta została dramaturgiczna kulminacja dyptyku.

Aida Stępniak zagrała wszystkie utwory realizując przejrzystą koncepcję wyrazową, cechą recitalu była też wzorowa precyzja techniczna.

More from category

Pełnię posługę jako organistka

Rozmowa z Agnieszką Dobroń – organistką i klawesynistką JANUSZ JANYST: – Czy funkcję organistki, którą [Read More]

Koncert jazzowej kameralistyki

W wypełnionej po brzegi sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej wystąpił Atom String Quartet – znakomity [Read More]

Szydłowskie kolędowanie

Już po raz osiemnasty Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie opodal Piotrkowa Trybunalskiego urządziło – [Read More]

Werliński uhonorowany

(przyczynek do historii łódzkiej sceny operowej) Tenor Roman Werliński, były solista Teatru Wielkiego w Łodzi, [Read More]

Rok Grażyny Bacewicz

W roku 2019 przypada 110. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, o której mówiono niegdyś, że [Read More]

Interesting Sites

    Archives