Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Wednesday November 21st 2018

Muzyka jesienią

W połowie października odbyły się w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej kolejne, Jesienne Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, współorganizowane, jak zawsze, przez Fundację Carpe Diem pod artystycznym kierownictwem Jakuba Garbacza a organizacyjnym – Joanny Przybył.

Dwa koncerty poświęcone zostały organom. Inauguracyjny recital dał, reprezentujący krakowską Akademię Muzyczną, Marek Stefański. Wykonał utwory z różnych epok, od baroku (Marchand) po wiek XX (wysmakowany nastrojowo Messiaen). Ciekawie podana została muzyka romantyczna – Preludium, Andante, Introduction i Fuga d-moll Rheibergera oraz II Symfonia organowa g-moll Nowowiejskiego. W romantycznych utworach organista objawił cały swój kunszt w zakresie dramaturgicznego rozplanowania formy oraz jej kolorystycznego różnicowania poprzez rejestrację.

Związany zawodowo z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy Radosław Marzec własny recital również oparł na wewnętrznych kontrastach. Kompozycje należące do hiszpańskiego baroku (Kottera, Bruny) zagrane zostały w sposób skupiony i wyrazowo wyrównany. Większa dawkę energii przyniosły Fantazja i fuga g-moll oraz Sonata Es-dur Bacha. W przewidzianych na zakończenia występu utworach o charakterze bardziej popularnym – Marszu amerykańskim Widora oraz dwu Tangach Boveta – doszła w interpretacjach do głosu swoista lekkość i żartobliwość.

Specjalnie uroczysty charakter miał trzeci wieczór, gdyż przypadł w 34. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły. Wystąpili goście z zagranicy – działające od 1990 roku Grodzieńskie Słowiki pod dyr. Alicji i Andrzeja Binertów (chór i orkiestra), jeden z pierwszych polskich zespołów polskich na Białorusi. Z udziałem solistów, Julii Karlovej – sopran i Roberta Dymowskiego – baryton, w dopracowanych pod każdym względem realizacjach wykonawczych zabrzmiały głównie polskie pieśni religijne i patriotyczne, od Gaude Mater Polonia po lubianą przez Jana Pawła II Barkę. Nie zabrakło też Va pensiero z opery Nabuccco Verdiego. Były momenty wzruszenia, program wzbogacił poetycko-anegdotyczną narracją (może trochę jednak zanadto rozbudowaną) Ryszard Nowaczewski.

Jako zamknięcie Dni przewidziano koncert specjalizującego się w wykonaniach muzyki renesansu i baroku na dawnych instrumentach zespołu Camerata Cracovia, założonego w 1987 roku przez lutnistę Ireneusza Trybulca.. Wraz z sopranistką Martą Trybulec i tenorem Piotrem Szewczykiem stylowo odtworzone zostały psalmy z renesansowego kancjonału z Brzegu a potem religijne arie Kremberga. Instrumentaliści pięknie grali też solo: klawesynistka Izabela Szymańska Toccatę Frescobaldiego, gambistka Justyna Krusz Folię Marasa, zaś lutnista – miniatury z Gdańskiej Tabulatury Lutniowej.

Podczas tej cenionej przez łodzian imprezy kompetentną – jak zazwyczaj – konferansjerkę prowadzili na zmianę Elżbieta Stępnik i Witold Paprocki.

More from category

Piosenki Pawła Ciesielskiego

Do najbardziej szlachetnych gatunków muzyki rozrywkowej należy piosenka poetycka, charakteryzująca się szczególnym [Read More]

Wypowiadam się dźwiękami i ruchem

Rozmowa z Justyną Stopnicką – muzykoterapeutką, tancerką, instruktorką tańca oraz fitness, czyli nowoczesnych [Read More]

Premiera pięknie wyśpiewana

Wciąż aktualne jest pytanie – szczególnie istotne w odniesieniu do repertuarowej klasyki – czym powinna [Read More]

Pracę traktuję jako misję

Rozmowa z Tomaszem Krupą, pedagogiem Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Łodzi    Janusz Janyst – Jest [Read More]

Big-band Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprosił na pierwszy koncert z planowanej serii „Klasycy big-bandu”.  Bohaterem [Read More]

Interesting Sites

    Archives