Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Wednesday November 21st 2018

Portrety sprawnych inaczej

– Zobaczyłam, jakie talenty i zapał drzemią w ich duszach i jak bardzo cenią sobie serdeczność oraz prawdę w relacjach międzyludzkich. Kontakt z niepełnosprawnymi dał mi ogromną lekcję pokory, skierował też moje myśli ku temu, że naprawdę mamy wszystko, co nam do szczęścia potrzebne. Tylko nie chcemy tego zobaczyć, zauważyć, uznać. Myślę, że czyni to również nas niepełnosprawnymi.

Tak o swoim udziale w warsztatach plastycznych, teatralnych i terapeutycznych dla niepełnosprawnych intelektualnie powiedziała Weronika Daniela Karwowska, urodzona w Łodzi a mieszkająca obecnie w Warszawie malarka, której prace były niedawno eksponowane w Muzeum Miasta Łodzi.

Jest absolwentką stołecznej Akademii Sztuk Pięknych oraz podyplomowych studiów kulturoznawczych w Instytucie Badań Literackich. Pracuje jako scenograf i kostiumolog teatralny a także filmowy.

Wystawa, zatytułowana Rytm życia, obejmowała 12 płócien z wizerunkami dzieci, kobiet i mężczyzn z tzw. zespołem Downa. Stanowiła podsumowanie dotychczasowych poszukiwań warsztatowych artystki w dziedzinie portretu a jednocześnie była formą refleksji dotyczącej losu ludzi nadwrażliwych, na ogół nieprzystosowanych społecznie i funkcjonujących na marginesie kultury.

Namalowane przez Karwowską portrety, ujmujące urodą plastyczną wynikającą z rysunku, kolorystyki, kompozycji, są zarazem przejmujące w warstwie psychologicznej i nie mogły zwiedzających pozostawić obojętnymi. W katalogu ekspozycji pomieszczone zostały wypowiedzi wszystkich namalowanych osób, odnoszące się do ich pragnień, tęsknot, niespełnionych marzeń.

Warto zauważyć, że tytuł Rytm życia, zapożyczony został ze znanej książki Antoniego Kępińskiego i był wyrazistym odwołaniem się do pełnej empatii publicystyki naukowej tego wybitnego psychiatry.

More from category

Wystawa prac Ryszarda Kuby Grzybowskiego

W łódzkiej Galerii Sztuki Willa można było obejrzeć bardzo ciekawą wystawę prac Ryszarda Kuby Grzybowskiego. Na [Read More]

Zadanie dla wyobraźni

W mieszczącej się przy ul. Północnej sali konferencyjnej Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów zaprezentowana [Read More]

Rzeźby i rysunki Gałkiewicza

W łódzkiej Galerii Willa można było obejrzeć bardzo ciekawą wystawę prac Michała Gałkiewicza, obejmującą [Read More]

Plakaty Wojciecha Korkucia

Powstała nie tak dawno w Łodzi, a stawiająca sobie za cel propagowanie tożsamości obywatelskiej, Fundacja im. [Read More]

Malarstwo Józefa Panfila

Galeria Willa w Łodzi zaprosiła ostatnio na nader interesującą wystawę prac Józefa Panfila, uwzględniającą [Read More]

Interesting Sites

    Archives