Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Wednesday March 20th 2019

Panie czwórkami do przodu

Zrodzony w dobie klasycyzmu kwartet smyczkowy jest formacją w sensie stylistycznym uniwersalną, doskonale sprawdzającą się także w obecnych czasach i to w różnych nurtach muzycznych.

Kultywowanie kameralistyki polegające w danym wypadku na współdziałaniu ze sobą dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli stanowi zawsze dla muzyków wyzwanie i formę nobilitacji, bo też dziedzina ta wymaga specjalnych predyspozycji. W Łodzi już przed laty istniały równocześnie trzy dobrej klasy kwartety smyczkowe, składające się z instrumentalistów Filharmonii Łódzkiej i mające za patronów wielkich artystów urodzonych w naszym mieście: Grażynę Bacewicz, Aleksandra Tansmana i Artura Rubinsteina. Najdłużej działał Kwartet Rubinsteinowski, ale i on rozpadł się po kilkunastu latach pracy. Obecnie inicjatywa w omawianym zakresie najwyraźniej przechodzi w damskie ręce. Swoistą spécialité de la maison stały się w grodzie nad Łódką żeńskie kwartety smyczkowe. Nie ma już wprawdzie Con Fisto, ale grają trzy inne. A ich repertuar wcale nie ogranicza się do klasyki.

Kwartet Apertus utworzyły kilka sezonów temu członkinie miejscowej orkiestry filharmonicznej: skrzypaczki Joanna Łuczak i Marta Kalińska, altowiolistka Joanna Krysińska-Gwarda i wiolonczelistka Maria Katarzyna Filipiak. Artystki są absolwentkami Akademii Muzycznych w Łodzi i Katowicach. Mają w swym dorobku projekt zatytułowany Małe wieczorne muzykowanie, obejmujący Mozartowskie serenady i divertimenta. Wystąpiły m.in. w ramach Niedziel z Muzyką u św. Mateusza a także festiwalu Kolory Polski, wykonując kompozycje od Haydna po Debussy’ego. Natomiast ostatnio koncertowały i nagrały płytę wspólnie z jazzowym saksofonistą Andrzejem Olejniczakiem.

W skład Furioso wchodzą dyplomantki Akademii Muzycznych w Łodzi oraz Wrocławiu: skrzypaczki Aldona Wrocławska i Małgorzata Matwij, altowiolistka Katarzyna Piasecka i wiolonczelistka Edyta Moskwa. Ten ansambl specjalizuje się w muzyce popularnej, a więc w utworach lżejszego autoramentu – „przebojach mistrzów”, transkrypcjach melodii filmowych, piosenek musicalowych itp. Zespół wystąpił podczas ostatnich Targów Poznańskich, również na ubiegłorocznym koncercie sylwestrowym w Filharmonii Łódzkiej, można go nieraz posłuchać w domach kultury a nawet centrach handlowych.

Najmłodszym w sensie stażu i wieku jest Typhoon String Quartet, założony w 2011 roku przez studentki łódzkiej Akademii Muzycznej: skrzypaczki Agatę Zamirską i Martę Pawłowską, altowiolistkę Martynę Susek i wiolonczelistkę Martę Kotaszewską. Ten kwartet różni się od poprzednio wymienionych tym, że jest ukierunkowany przede wszystkim na jazz i swingując, improwizuje w sposób dynamiczny w oparciu zarówno o standardy, jak i tematy własne. Studencka formacja wystąpiła już w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, Okręgowej Izbie Lekarskiej, podczas Lata z Muzyką w Grotnikach, spotykając się z życzliwym przyjęciem.

Wszystkie te sympatyczne, urodziwe zespoły smyczkowe wzbogacają swym muzykowaniem lokalne życie muzyczne. Oby tylko nie zabrakło im energii i zapału do dłuższej działalności, co, oczywiście, w dużym stopniu zależeć będzie od zapotrzebowania na kwartetową muzykę.

Previous Topic:

More from category

Koncert jazzowej kameralistyki

W wypełnionej po brzegi sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej wystąpił Atom String Quartet – znakomity [Read More]

Szydłowskie kolędowanie

Już po raz osiemnasty Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie opodal Piotrkowa Trybunalskiego urządziło – [Read More]

Werliński uhonorowany

(przyczynek do historii łódzkiej sceny operowej) Tenor Roman Werliński, były solista Teatru Wielkiego w Łodzi, [Read More]

Rok Grażyny Bacewicz

W roku 2019 przypada 110. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, o której mówiono niegdyś, że [Read More]

The Best of Muzyczny

Wzorem lat ubiegłych Teatr Muzyczny w Łodzi zaprosił na karnawałowy koncert inscenizowany – tym razem [Read More]

Interesting Sites

    Archives