Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday November 12th 2018

Kabaret zrodzony z marzeń

O współczesnym kabarecie polskim, znanym m.in. z telewizji, nie mówi się za dobrze. Wielu zarzuca mu wychodzenie naprzeciw niezbyt wyszukanym gustom i grawitowanie w stronę tandety.

A przecież nie jest wcale powiedziane, że również i dzisiaj nie można czerpać inspiracji z tradycji ambitnego kabaretu literackiego, mającego w naszym kraju tak wiele świetnych przykładów, pochodzących zresztą nie tylko z okresu międzywojennego, ale i czasów późniejszych, by wymienić choćby Jamę Michalikową, Dudka czy Kabaret Starszych Panów.

W Łodzi podejmowano kilka prób stworzenia kabaretu literackiego. Ostatnią z nich była bodaj inicjatywa Teatru Powszechnego, który przygotował kilka wieczorów kabaretowych w „ucharakteryzowanym” na kawiarnię literacką foyer.

Kilka miesięcy temu powstała natomiast nowa grupa kabaretowa pod nazwą Pętla Ósemki. Nazwa jest pochodną miejsca występów odbywających się właśnie koło pętli tramwaju linii „8”,  w świetlicy OSP Mikołajew przy ul. Plonowej.

Zespół, skupiający aktorów mających zrazem kompetencje literackie oraz muzyczne, tworzą Agnieszka Battelli, Urszula Paczyńska, Tomasz Bieszczad, Andrzej Korytkowski, Jarosław Paczyński i Piotr Sumada (dwaj ostatni panowie są też instrumentalistami zapewniającymi oprawę muzyczną).

– Nasz kabaret zrodził się z marzeń – mówi Agnieszka Battelli. Sami piszemy teksty i muzykę, chcąc z naszymi programami dotrzeć przede wszystkim do inteligencji. Nikt nam właściwie w niczym nie pomaga, opłacenie sali na występy staje się możliwe dzięki biletom, które sprzedajemy. Jesteśmy pełni zapału, po zrealizowanej premierze od razu zaczynamy pracować nad następną.

Pętla Ósemki zadebiutowała pod koniec kwietnia 2012 r. programem Glukoza, w czerwcu zaprezentowano Reisefieber. W pamięci odbiorców pozostały m.in. zabawne skecze o unijnych dotacjach, o Polaku szukającym pracy za granicą, o wojsku „dziś nieczynnym” czy perypetiach Tatiany – przebywającej w naszym kraju Rosjanki. Zawsze są w programach zróżnicowane stylistycznie piosenki, jedna z nich, wykorzystywana ze zmieniającym się tekstem w prologu i finale, pełni funkcję leitmotivu.

Dwa wymienione programy są już dostępne na DVD i w internecie. Na kolejną premierę pt. Witaj szkoło będzie można się wybrać już wkrótce.

Next Topic:

More from category

Piosenki Pawła Ciesielskiego

Do najbardziej szlachetnych gatunków muzyki rozrywkowej należy piosenka poetycka, charakteryzująca się szczególnym [Read More]

Wypowiadam się dźwiękami i ruchem

Rozmowa z Justyną Stopnicką – muzykoterapeutką, tancerką, instruktorką tańca oraz fitness, czyli nowoczesnych [Read More]

Premiera pięknie wyśpiewana

Wciąż aktualne jest pytanie – szczególnie istotne w odniesieniu do repertuarowej klasyki – czym powinna [Read More]

Pracę traktuję jako misję

Rozmowa z Tomaszem Krupą, pedagogiem Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Łodzi    Janusz Janyst – Jest [Read More]

Big-band Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprosił na pierwszy koncert z planowanej serii „Klasycy big-bandu”.  Bohaterem [Read More]

Interesting Sites

    Archives