Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Thursday January 17th 2019

Kabaret zrodzony z marzeń

O współczesnym kabarecie polskim, znanym m.in. z telewizji, nie mówi się za dobrze. Wielu zarzuca mu wychodzenie naprzeciw niezbyt wyszukanym gustom i grawitowanie w stronę tandety.

A przecież nie jest wcale powiedziane, że również i dzisiaj nie można czerpać inspiracji z tradycji ambitnego kabaretu literackiego, mającego w naszym kraju tak wiele świetnych przykładów, pochodzących zresztą nie tylko z okresu międzywojennego, ale i czasów późniejszych, by wymienić choćby Jamę Michalikową, Dudka czy Kabaret Starszych Panów.

W Łodzi podejmowano kilka prób stworzenia kabaretu literackiego. Ostatnią z nich była bodaj inicjatywa Teatru Powszechnego, który przygotował kilka wieczorów kabaretowych w „ucharakteryzowanym” na kawiarnię literacką foyer.

Kilka miesięcy temu powstała natomiast nowa grupa kabaretowa pod nazwą Pętla Ósemki. Nazwa jest pochodną miejsca występów odbywających się właśnie koło pętli tramwaju linii „8”,  w świetlicy OSP Mikołajew przy ul. Plonowej.

Zespół, skupiający aktorów mających zrazem kompetencje literackie oraz muzyczne, tworzą Agnieszka Battelli, Urszula Paczyńska, Tomasz Bieszczad, Andrzej Korytkowski, Jarosław Paczyński i Piotr Sumada (dwaj ostatni panowie są też instrumentalistami zapewniającymi oprawę muzyczną).

– Nasz kabaret zrodził się z marzeń – mówi Agnieszka Battelli. Sami piszemy teksty i muzykę, chcąc z naszymi programami dotrzeć przede wszystkim do inteligencji. Nikt nam właściwie w niczym nie pomaga, opłacenie sali na występy staje się możliwe dzięki biletom, które sprzedajemy. Jesteśmy pełni zapału, po zrealizowanej premierze od razu zaczynamy pracować nad następną.

Pętla Ósemki zadebiutowała pod koniec kwietnia 2012 r. programem Glukoza, w czerwcu zaprezentowano Reisefieber. W pamięci odbiorców pozostały m.in. zabawne skecze o unijnych dotacjach, o Polaku szukającym pracy za granicą, o wojsku „dziś nieczynnym” czy perypetiach Tatiany – przebywającej w naszym kraju Rosjanki. Zawsze są w programach zróżnicowane stylistycznie piosenki, jedna z nich, wykorzystywana ze zmieniającym się tekstem w prologu i finale, pełni funkcję leitmotivu.

Dwa wymienione programy są już dostępne na DVD i w internecie. Na kolejną premierę pt. Witaj szkoło będzie można się wybrać już wkrótce.

Next Topic:

More from category

Werliński uhonorowany

(przyczynek do historii łódzkiej sceny operowej) Tenor Roman Werliński, były solista Teatru Wielkiego w Łodzi, [Read More]

Rok Grażyny Bacewicz

W roku 2019 przypada 110. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, o której mówiono niegdyś, że [Read More]

The Best of Muzyczny

Wzorem lat ubiegłych Teatr Muzyczny w Łodzi zaprosił na karnawałowy koncert inscenizowany – tym razem [Read More]

Recital Marka Drewnowskiego

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina zaprosiła melomanów [Read More]

Organowa płyta Goryszewskiego

Na rynku fonograficznym pojawiła się kolejna płyta kompaktowa z muzyką organową nagrana przez łódzkiego [Read More]

Interesting Sites

    Archives