Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Wednesday November 21st 2018

W hołdzie Chopinowi

Z okazji rocznicy śmierci Fryderyka Chopina odbył się w Archikatedrze Łódzkiej galowy koncert poświęcony największemu polskiemu kompozytorowi, zorganizowany przez Międzynarodową Fundację Muzyczną im. Artura Rubinsteina. I tym razem wystąpiła działająca w Łodzi od z górą dwóch dekad orkiestra Polish Camerata pod dyrekcją Marka Głowackiego. Solistką była utalentowana pianistka ukraińska, laureatka kilkunastu konkursów muzycznych, Anna Fedorova.

Ona też rozpoczęła koncert solowymi utworami Chopina – Nokturnami cis-moll i Des-dur op. 27, Mazurkiem As-dur op. 50 i Walcem As-dur op. 42. Subtelne i błyskotliwe interpretacje świadczyły o wysokim kunszcie wirtuozowskim i dużej wrażliwości artystki.

Orkiestra zaprezentowała następnie Chopinowskie Preludia h-moll i A-dur w instrumentacji Głowackiego. W tych spokojnych, strukturalnie przejrzystych i technicznie prostych miniaturach ładnie brzmiały tworzące zespół instrumenty smyczkowe, ciekawie poprowadzona została wiolonczelowa kantylena w Preludium minorowym. Nieco gorzej wypadła natomiast Fuga Es-dur z Das wohltemperierte Klavier Bacha w transkrypcji orkiestrowej Mozarta – w polifonii zabrakło idealnej precyzji, m.in. rytmicznej.

Po dołączeniu do orkiestry instrumentów dętych, jako puentę wieczoru przewidziano Koncert fortepianowy KV 467 Mozarta. Fedorova i w tym wypadku nie zawiodła najbardziej wymagających słuchaczy, prowadziła narrację stylowo, lekko, znakomicie kształtując rysunek frazy. W lirycznej części środkowej, w której akompaniament orkiestry, w porównaniu z szybkimi częściami skrajnymi, okazał się najlepszy (bo też w częściach szybkich spójność brzmieniowa Polish Camerata pozostawiała trochę do życzenia), pianistka wręcz „zaczarowała” odbiorców tworzonym nastrojem. Bisowała Walcem Des-dur „Minutowym” Chopina, znakomicie urozmaicając motorykę wstrzymującymi tempo fermatami.

More from category

Piosenki Pawła Ciesielskiego

Do najbardziej szlachetnych gatunków muzyki rozrywkowej należy piosenka poetycka, charakteryzująca się szczególnym [Read More]

Wypowiadam się dźwiękami i ruchem

Rozmowa z Justyną Stopnicką – muzykoterapeutką, tancerką, instruktorką tańca oraz fitness, czyli nowoczesnych [Read More]

Premiera pięknie wyśpiewana

Wciąż aktualne jest pytanie – szczególnie istotne w odniesieniu do repertuarowej klasyki – czym powinna [Read More]

Pracę traktuję jako misję

Rozmowa z Tomaszem Krupą, pedagogiem Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Łodzi    Janusz Janyst – Jest [Read More]

Big-band Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprosił na pierwszy koncert z planowanej serii „Klasycy big-bandu”.  Bohaterem [Read More]

Interesting Sites

    Archives