Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Saturday October 20th 2018

Spotkanie z Rafałem Ziemkiewiczem

Już po raz piąty gościem Śródmiejskiego Forum Kultury był publicysta prasowy, telewizyjny oraz pisarz – laureat m.in. Nagrody Kisiela – Rafał Ziemkiewicz. W dwugodzinnym spotkaniu z czytelnikami autor Polactwa i Michnikowszczyzny najwięcej czasu poświęcił sprawom krajowym.

W Polsce mit „Solidarności” został zniszczony przez „wojnę na górze” – stwierdził – a mógł być mitem założycielskim wolnej Rzeczpospolitej. Teraz używa się mitu Okrągłego Stołu. W normalnym kraju elity tworzą najlepsi, którzy w odróżnieniu od krajów skolonizowanych w żadnym wypadku nie działają przeciw narodowi. U nas coraz większy wpływ na spawy publiczne ma pseudointeligencja, legitymująca się „papierem”, lecz nie etosem. Część elit stanowi w tkance narodu ciało obce, mające zresztą świadomość tej obcości. W różnych sferach życia, zupełnie jak w PRL, funkcjonują sitwy. Media manipulują. Ogromny sukces „Gazety Wyborczej” i „Polityki” polega na tym, że pismom tym udało się „wskazywać”, kto jest „inteligentem”. Wielu uwierzyło, że wystarczy się z taką gazetą zgadzać, aby do kręgu inteligencji należeć.

W elitach zachodnich zanika wiara w demokrację, bo system ten daje szansę władzy populistom. Natomiast pewne dziedziny, jak np. finanse, winny pozostać pod kontrolą fachowców, tu żadna demokracja się nie sprawdza. Obecne pokolenia Polaków żyją na koszt przyszłych pokoleń, które spłacać będą kredyty.

W trylogii Sienkiewicza można przeczytać, że póki nie została utracona symboliczna Częstochowa, to jeszcze wszystko da się odzyskać. Żałoba narodowa po tragedii smoleńskiej pokazała, że wcześniej czy później zwycięży część narodu przywiązana do narodowych wartości, do tradycji, rodziny, niepropagująca „modernizacji życia” przez imitację wzorów zachodnich. Wobec Zachodu nie trzeba mieć kompleksu niższości. Tam jest więcej pieniędzy, ale ludzie nie są lepsi.

Mówi się o pojednaniu z Rosją, choć z narodem rosyjskim nie ma wrogości. Władza rosyjska zawsze będzie realizować swoją politykę, niewykluczającą odzyskania wpływów w Europie Wschodniej. A Ameryka przestała się już Europą interesować.

Previous Topic:
Next Topic:

More from category

Wypowiadam się dźwiękami i ruchem

Rozmowa z Justyną Stopnicką – muzykoterapeutką, tancerką, instruktorką tańca oraz fitness, czyli nowoczesnych [Read More]

Małe ojczyzny dla Ojczyzny wielkiej

Zapatrzone w „postępową” Europę rodzime środowiska liberalno-lewicowe miały w ostatnim okresie swój [Read More]

„Biuletyn IPN” o Łodzi

Ukazał się kolejny, czerwcowy numer reaktywowanego „Biuletynu IPN – pisma o najnowszej historii Polski”. [Read More]

Pracę traktuję jako misję

Rozmowa z Tomaszem Krupą, pedagogiem Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Łodzi    Janusz Janyst – Jest [Read More]

Film jako baza edukacyjna

Status kulturowego odbiorcy uzyskuje się poprzez trud i pracę, prowadzące do erudycji w sferze tekstualnej i [Read More]

Interesting Sites

    Archives