Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Friday February 23rd 2018

Spotkanie z Rafałem Ziemkiewiczem

 Już po raz piąty gościem Śródmiejskiego Forum Kultury był publicysta prasowy, telewizyjny oraz pisarz – laureat m.in. Nagrody Kisiela – Rafał Ziemkiewicz. W dwugodzinnym spotkaniu z czytelnikami autor Polactwa i Michnikowszczyzny najwięcej czasu poświęcił sprawom krajowym.

W Polsce mit „Solidarności” został zniszczony przez „wojnę na górze” – stwierdził – a mógł być mitem założycielskim wolnej Rzeczpospolitej. Teraz używa się mitu Okrągłego Stołu.

W normalnym kraju elity tworzą najlepsi, którzy w odróżnieniu od krajów skolonizowanych w żadnym wypadku nie działają przeciw narodowi. U nas coraz większy wpływ na spawy publiczne ma pseudointeligencja, legitymująca się „papierem”, lecz nie etosem. Część elit stanowi w tkance narodu ciało obce, mające zresztą świadomość tej obcości. W różnych sferach życia, zupełnie jak w PRL, funkcjonują sitwy. Media manipulują. Ogromny sukces „Gazety Wyborczej” i „Polityki” polega na tym, że pismom tym udało się „wskazywać”, kto jest „inteligentem”. Wielu uwierzyło, że wystarczy się z taką gazetą zgadzać, aby do kręgu inteligencji należeć.

W elitach zachodnich zanika wiara w demokrację, bo system ten daje szansę władzy populistom. Natomiast pewne dziedziny, jak np. finanse, winny pozostać pod kontrolą fachowców, tu żadna demokracja się nie sprawdza. Obecne pokolenia Polaków żyją na koszt przyszłych pokoleń, które spłacać będą kredyty.

W trylogii Sienkiewicza można przeczytać, że póki nie została utracona symboliczna Częstochowa, to jeszcze wszystko da się odzyskać. Żałoba narodowa po tragedii smoleńskiej pokazała, że wcześniej czy później zwycięży część narodu przywiązana do narodowych wartości, do tradycji, rodziny, niepropagująca „modernizacji życia” przez imitację wzorów zachodnich. Wobec Zachodu nie trzeba mieć kompleksu niższości. Tam jest więcej pieniędzy, ale ludzie nie są lepsi.

Mówi się o pojednaniu z Rosją, choć z narodem rosyjskim nie ma wrogości. Władza rosyjska zawsze będzie realizować swoją politykę, niewykluczającą odzyskania wpływów w Europie Wschodniej. A Ameryka przestała się już Europą interesować.

Related Tags:
Previous Topic:
Next Topic:

More from category

Film jako baza edukacyjna

Status kulturowego odbiorcy uzyskuje się poprzez trud i pracę, prowadzące do erudycji w sferze tekstualnej i [Read More]

Rozśpiewany festiwal

Ważny dla kultury muzycznej i mający ogólnopolski zasięg Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis odbył się [Read More]

Koncerty ku czci

W Łodzi odbyło się ostatnio kilka koncertów patriotycznych, dedykowanych ważnym postaciom historycznym. Brali w [Read More]

Muzyka i taniec dopełniają się

Rozmowa z Katarzyną Zielińską, flecistką i tancerką salsy   Janusz Janyst: – Jean Paul napisał [Read More]

Radość ofiarowywania siebie innym

Rozmowa z dr Marią Wałęską-Siempińską – filozofem, wolontariuszką opieki hospicyjno-paliatywnej   [Read More]

Interesting Sites

    Archives