Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Tuesday September 19th 2017

Spotkanie z Rafałem Ziemkiewiczem

 Już po raz piąty gościem Śródmiejskiego Forum Kultury był publicysta prasowy, telewizyjny oraz pisarz – laureat m.in. Nagrody Kisiela – Rafał Ziemkiewicz. W dwugodzinnym spotkaniu z czytelnikami autor Polactwa i Michnikowszczyzny najwięcej czasu poświęcił sprawom krajowym.

W Polsce mit „Solidarności” został zniszczony przez „wojnę na górze” – stwierdził – a mógł być mitem założycielskim wolnej Rzeczpospolitej. Teraz używa się mitu Okrągłego Stołu.

W normalnym kraju elity tworzą najlepsi, którzy w odróżnieniu od krajów skolonizowanych w żadnym wypadku nie działają przeciw narodowi. U nas coraz większy wpływ na spawy publiczne ma pseudointeligencja, legitymująca się „papierem”, lecz nie etosem. Część elit stanowi w tkance narodu ciało obce, mające zresztą świadomość tej obcości. W różnych sferach życia, zupełnie jak w PRL, funkcjonują sitwy. Media manipulują. Ogromny sukces „Gazety Wyborczej” i „Polityki” polega na tym, że pismom tym udało się „wskazywać”, kto jest „inteligentem”. Wielu uwierzyło, że wystarczy się z taką gazetą zgadzać, aby do kręgu inteligencji należeć.

W elitach zachodnich zanika wiara w demokrację, bo system ten daje szansę władzy populistom. Natomiast pewne dziedziny, jak np. finanse, winny pozostać pod kontrolą fachowców, tu żadna demokracja się nie sprawdza. Obecne pokolenia Polaków żyją na koszt przyszłych pokoleń, które spłacać będą kredyty.

W trylogii Sienkiewicza można przeczytać, że póki nie została utracona symboliczna Częstochowa, to jeszcze wszystko da się odzyskać. Żałoba narodowa po tragedii smoleńskiej pokazała, że wcześniej czy później zwycięży część narodu przywiązana do narodowych wartości, do tradycji, rodziny, niepropagująca „modernizacji życia” przez imitację wzorów zachodnich. Wobec Zachodu nie trzeba mieć kompleksu niższości. Tam jest więcej pieniędzy, ale ludzie nie są lepsi.

Mówi się o pojednaniu z Rosją, choć z narodem rosyjskim nie ma wrogości. Władza rosyjska zawsze będzie realizować swoją politykę, niewykluczającą odzyskania wpływów w Europie Wschodniej. A Ameryka przestała się już Europą interesować.

Related Tags:
Previous Topic:
Next Topic:

More from category

III Zlot Poetów

W łódzkim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ul. Minerskiej (w gmachu i na terenie przyszkolnym) [Read More]

Po X konferencji KSD

Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie opublikowało książkę zawierającą materiały z X Ogólnopolskiej [Read More]

Lektura dla rodziny

Święta Bożego Narodzenia stały się kanwą niejednego utworu literackiego. Któż z nas nie czytał np. Opowieści [Read More]

Polskie kolędowanie

Kolędowanie to ważny atrybut kulturowy Okresu Bożonarodzeniowego. Dobrze, że w Polsce tradycja wykonywania kolęd [Read More]

W kręgu filmowego dokumentu

Nikt nie ma dziś wątpliwości co do tego, jak ważnym fenomenem kulturowym jest film dokumentalny. A jego specyfika [Read More]

Interesting Sites

    Archives