Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Thursday March 21st 2019

Spotkanie z Rafałem Ziemkiewiczem

Już po raz piąty gościem Śródmiejskiego Forum Kultury był publicysta prasowy, telewizyjny oraz pisarz – laureat m.in. Nagrody Kisiela – Rafał Ziemkiewicz. W dwugodzinnym spotkaniu z czytelnikami autor Polactwa i Michnikowszczyzny najwięcej czasu poświęcił sprawom krajowym.

W Polsce mit „Solidarności” został zniszczony przez „wojnę na górze” – stwierdził – a mógł być mitem założycielskim wolnej Rzeczpospolitej. Teraz używa się mitu Okrągłego Stołu. W normalnym kraju elity tworzą najlepsi, którzy w odróżnieniu od krajów skolonizowanych w żadnym wypadku nie działają przeciw narodowi. U nas coraz większy wpływ na spawy publiczne ma pseudointeligencja, legitymująca się „papierem”, lecz nie etosem. Część elit stanowi w tkance narodu ciało obce, mające zresztą świadomość tej obcości. W różnych sferach życia, zupełnie jak w PRL, funkcjonują sitwy. Media manipulują. Ogromny sukces „Gazety Wyborczej” i „Polityki” polega na tym, że pismom tym udało się „wskazywać”, kto jest „inteligentem”. Wielu uwierzyło, że wystarczy się z taką gazetą zgadzać, aby do kręgu inteligencji należeć.

W elitach zachodnich zanika wiara w demokrację, bo system ten daje szansę władzy populistom. Natomiast pewne dziedziny, jak np. finanse, winny pozostać pod kontrolą fachowców, tu żadna demokracja się nie sprawdza. Obecne pokolenia Polaków żyją na koszt przyszłych pokoleń, które spłacać będą kredyty.

W trylogii Sienkiewicza można przeczytać, że póki nie została utracona symboliczna Częstochowa, to jeszcze wszystko da się odzyskać. Żałoba narodowa po tragedii smoleńskiej pokazała, że wcześniej czy później zwycięży część narodu przywiązana do narodowych wartości, do tradycji, rodziny, niepropagująca „modernizacji życia” przez imitację wzorów zachodnich. Wobec Zachodu nie trzeba mieć kompleksu niższości. Tam jest więcej pieniędzy, ale ludzie nie są lepsi.

Mówi się o pojednaniu z Rosją, choć z narodem rosyjskim nie ma wrogości. Władza rosyjska zawsze będzie realizować swoją politykę, niewykluczającą odzyskania wpływów w Europie Wschodniej. A Ameryka przestała się już Europą interesować.

Previous Topic:
Next Topic:

More from category

Pełnię posługę jako organistka

Rozmowa z Agnieszką Dobroń – organistką i klawesynistką JANUSZ JANYST: – Czy funkcję organistki, którą [Read More]

Oleje Biernackiego

W łódzkiej Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113 można było oglądać wystawę najnowszych obrazów Andrzeja [Read More]

Szydłowskie kolędowanie

Już po raz osiemnasty Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie opodal Piotrkowa Trybunalskiego urządziło – [Read More]

„Sztuka naiwna” w Willi

W Galerii Willa przy ul. Wólczańskiej eksponowana jest wystawa „sztuki naiwnej” – a ściśle malarstwa ze [Read More]

Rok Grażyny Bacewicz

W roku 2019 przypada 110. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, o której mówiono niegdyś, że [Read More]

Interesting Sites

    Archives