Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday November 12th 2018

Nagrania łódzkich pianistów

Łódzcy pianiści nagrywają. Ukazują się kolejne płyty kompaktowe z muzyką utrwaloną przez związanych z naszym miastem, a zarazem najczęściej Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, artystów.

Z okazji 50-lecia Katedry Fortepianu tejże uczelni wydana została przez Katedrę płyta prezentująca sylwetki jej kierowników, wykorzystująca częściowo nagrania archiwalne Radia Łódź. Można posłuchać utworów Chopina i Schumanna granych przed laty przez nieżyjących już Marię Wiłkomirską i Zbigniewa Szymonowicza, natomiast z roku 2008 pochodzą rejestracje koncertujących obecnie muzyków: Tadeusza Chmielewskiego (Mazurkia-mollop. 17, D-dur op. 33 i a-moll op. 68 Chopina, Menuet Paderewskiego), Anny Wesołowskiej-Firlej (Polonez C-dur op. 89 Beethovena) a także aktualnej kierowniczki Katedry, Marii Koreckiej-Soszkowskiej (Moments Musicaux As-dur i f-moll op. 94 oraz Impromptu As-dur op. 90 Schuberta). Różnorodne, ciekawe ujęcia materiału muzycznego dają okazję do porównań osobowości artystycznych i pedagogicznych.

Szczególnie atrakcyjne są krążki wyprodukowane ostatnio przez firmy fonograficzne. Marek Drewnowski rozpoczął dla wytwórni Harmusica rejestrację wszystkich dzieł Chopina – całość przedsięwzięcia ma obejmować 20 płyt kompaktowych (!). Utwory na fortepian z orkiestrą nagrane zostaną z zespołem The Chopin Soloists – w tym wypadku Drewnowski będzie również dyrygować. Ukazała się pozycja nr 1 – Walce, oczywiście z wszystkimi dziewiętnastoma Chopinowskimi kompozycjami reprezentującymi ten gatunek. Interpretacja jest znakomita, stylowa, a kunszt wirtuozowski i blask dźwięku idą tu w parze z urzekającą subtelnością i śpiewnością frazy w walcach sentymentalnych.

Chopinowi poświęcił też całą swą płytę, wydaną przez Köller Verlag, Mariusz Drzewicki. Pianista wykonuje Scherzo h-moll, sześć walców od opusu 18 do pośmiertnego, Wariacje „La ci darem la mano” i Poloneza As-dur op. 53. Błyskotliwość techniki palcowej zespolona została nie tylko z dużym potencjałem energetycznym, ale i podporządkowana wskroś osobistemu przeżyciu muzycznemu.

Cezary Sanecki wraz z pianistą Robertem Gawrońskim oraz perkusistami Andrzejem Michalakiem, Marcinem Serwacińskim i Januszem Wieczorkiem nagrał dla Acte Préalable Sonatę na dwa fortepiany i perkusję Bartoka oraz Divertmento Bauera, zaś jako członek – wraz z wiolonczelistką Małgorzatą Jóźków i flecistką Agnieszką Respondek – Trio Con Fervore – kompozycje Piazzolli (tytuł krążka wypuszczonego na rynek przez Amadeus: Concierto del Ángel). Mamy w obu wypadkach do czynienia z kameralistyką wysokiej próby, Sanecki ze swymi wszechstronnymi kompetencjami warsztatowymi współtworzy w zróżnicowanych pod względem charakteru utworach brzmieniowe niuanse i kształtuje wyraziste klimaty dźwiękowe – od porywającej witalności po aurę nostalgiczną.

Firma Dux opublikowała zupełnie nietuzinkowy, jeśli chodzi o dobór repertuaru oraz walory wykonawcze, album duetu fortepianowego Doppio Espresso, w skład którego wchodzą Michał Drewnowski i Daniel Eibin. Na płycie znalazła się suita tańców z West Side Story Bernsteina, Suite Portena de Ballet Piazzolli a także miniatury Mattona, Bragato i Zieglera. Pianiści łączą wybitne predyspozycje techniczne, wrażliwość kolorystyczną i agogiczną z kreatywnym współdziałaniem partnerskim, w związku z czym np. obraz dźwiękowy kompozycji Bernsteina w aranżacji Musto jest całkowicie ekwiwalentny w stosunku do orkiestrowego.

Warto po te krążki sięgnąć, mogą się stać one m.in. dobrym uzupełnieniem wrażeń wyniesionych z koncertów pianistów łódzkich, organizowanych w ostatnim okresie przez Fundację im. Artura Rubinsteina.

More from category

Piosenki Pawła Ciesielskiego

Do najbardziej szlachetnych gatunków muzyki rozrywkowej należy piosenka poetycka, charakteryzująca się szczególnym [Read More]

Wypowiadam się dźwiękami i ruchem

Rozmowa z Justyną Stopnicką – muzykoterapeutką, tancerką, instruktorką tańca oraz fitness, czyli nowoczesnych [Read More]

Premiera pięknie wyśpiewana

Wciąż aktualne jest pytanie – szczególnie istotne w odniesieniu do repertuarowej klasyki – czym powinna [Read More]

Pracę traktuję jako misję

Rozmowa z Tomaszem Krupą, pedagogiem Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Łodzi    Janusz Janyst – Jest [Read More]

Big-band Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprosił na pierwszy koncert z planowanej serii „Klasycy big-bandu”.  Bohaterem [Read More]

Interesting Sites

    Archives