Czyli ot, taki sobie, prowadzony niesystematycznie, notatnik (kulturalny)
Monday November 12th 2018

Szukając słów właściwych

Swój trzeci tom wierszy opublikowała, tym razem w Wydawnictwie Astra, Daniela Ewa Zajączkowska. Ta obiecująca, łódzka autorka ma także w swym dorobku (na razie w maszynopisach) prozę poetycką, opowiadania, utwory sceniczne, powieść. Jest przewodniczącą Koła Młodych przy Łódzkim Oddziale Związku Literatów Polskich, bierze udział w pracach Grupy Literackiej „Centauro” i Klubu Literackiego Nauczycieli. Zajmuje się działalnością promocyjną dokonań poetów i pisarzy łódzkich, współpracuje z periodykami literackimi.

Najnowszy, zawierający prawie 60 utworów tomik zatytułowany Wagabunda i księżyc stanowi swoistą peregrynację po różnych rejonach świadomości oraz regionach rzeczywistości. Jako reprezentantka pokolenia, które nie zaczęło jeszcze dorastać do śmierci, autorka ma jednak poczucie jej obecności (ufam jej, zdąży w samą porę). Wiersze aspirujące do puentowania nieprzeniknionego tekstu życia same są z reguły dobrze spuentowane. Nie odżegnują się od opowiadania o wszystkim, co się zdarzyło, lub mogło się zdarzyć, zauważają oczko na rajtuzach, zapach bzu i jaśminu, palce deszczu na klawiszach liści, jak i to, że Bóg istnieje. Coś też diagnozują: na przykład, że każdy żyje jakąś fikcją, że głupota miewa się lepiej, niż dobrze. Zróżnicowane w swym kształcie formalnym, wskazują w niektórych tytułach, w melodyjności fraz, repetycjach motywów – na inspiracje muzyczne. Można stwierdzić, że Zajączkowska, szukając w poezji, jak sama to określa, słów właściwych, na ogół je znajduje.

Previous Topic:

More from category

Diariusz Dariusza

Całkiem niedawno wpadł mi w ręce zbiór wierszy Dariusza Wolniakowskiego pod niepozbawionym dowcipu tytułem [Read More]

Sekretne sfery egzystencji

Łódzkie wydawnictwo Piktor opublikowało zbiór opowiadań Bogumiły Kempińskiej-Mirosławskiej pt. Chimera, [Read More]

Fraszki niebłahe

Łódzkie Wydawnictwo Biblioteka opublikowało w bieżącym roku tomik fraszek Witolda Smętkiewicza zatytułowany [Read More]

Niezwyczajne życie patrioty

W Wydawnictwie LTW ukazała się beletryzowana biografia podpułkownika Bolesława Ziemiańskiego, bohaterskiego [Read More]

Film jako baza edukacyjna

Status kulturowego odbiorcy uzyskuje się poprzez trud i pracę, prowadzące do erudycji w sferze tekstualnej i [Read More]

Interesting Sites

    Archives